Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 07:00 Autor: Jakub Biel

Urząd wojewódzki chce objąć stanem klęski żywiołowej siedem powiatów

Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Do 7 powiatów województwa opolskiego prawdopodobnie zostanie rozszerzony stan klęski żywiołowej. Taką rekomendację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłał Opolski Urząd Wojewódzki. Po zebraniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego wskazano, że oprócz powiatów głubczyckiego, prudnickiego i nyskiego, powinny zostać objęte powiaty opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.
- Jesteśmy po kolejnym spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego - powiedział Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

- Minister spraw wewnętrznych i administracji może rozszerzyć obszar, krótko mówiąc, stanu klęski żywiołowej. Na skutek naszego dzisiejszego spotkania przyjęliśmy rekomendację i poszła korespondencja, aby rozszerzyć do siedmiu powiatów, czyli krapkowicki, brzeski, opolski i całe południe naszego województwa.

Wicewojewoda zdementował również krążące plotki o wysadzeniu wałów na Jeziorze Nyskim po to, by rzekomo ochronić miasto przed zalaniem i skierować wodę na inne miejscowości.

- Nie było nawet rozmowy na ten temat, nie wiem skąd się po prostu biorą takie rzeczy. Reakcja i trzeźwość służb, a także samorządowców i pana starosty i pana burmistrza w zakresie obserwowania jak się zachowuje infrastruktura ta wokół jeziora, każe sądzić, że wymagają pewne miejsca umocnienia, po prostu.

Obecnie stanem klęski żywiołowej objęte zostały powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki oraz gmina Strzeleczki.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ułatwia szybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania i możliwość skorzystania z dofinansowania lub bezzwrotnej pomocy finansowej.
Piotr Pośpiech
Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »