Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 07:00 Autor: Jakub Biel

Urząd wojewódzki chce objąć stanem klęski żywiołowej siedem powiatów

Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Opolski Urząd Wojewódzki [fot. Adam Dubiński]
Do 7 powiatów województwa opolskiego prawdopodobnie zostanie rozszerzony stan klęski żywiołowej. Taką rekomendację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłał Opolski Urząd Wojewódzki. Po zebraniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego wskazano, że oprócz powiatów głubczyckiego, prudnickiego i nyskiego, powinny zostać objęte powiaty opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.
- Jesteśmy po kolejnym spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego - powiedział Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

- Minister spraw wewnętrznych i administracji może rozszerzyć obszar, krótko mówiąc, stanu klęski żywiołowej. Na skutek naszego dzisiejszego spotkania przyjęliśmy rekomendację i poszła korespondencja, aby rozszerzyć do siedmiu powiatów, czyli krapkowicki, brzeski, opolski i całe południe naszego województwa.

Wicewojewoda zdementował również krążące plotki o wysadzeniu wałów na Jeziorze Nyskim po to, by rzekomo ochronić miasto przed zalaniem i skierować wodę na inne miejscowości.

- Nie było nawet rozmowy na ten temat, nie wiem skąd się po prostu biorą takie rzeczy. Reakcja i trzeźwość służb, a także samorządowców i pana starosty i pana burmistrza w zakresie obserwowania jak się zachowuje infrastruktura ta wokół jeziora, każe sądzić, że wymagają pewne miejsca umocnienia, po prostu.

Obecnie stanem klęski żywiołowej objęte zostały powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki oraz gmina Strzeleczki.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ułatwia szybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania i możliwość skorzystania z dofinansowania lub bezzwrotnej pomocy finansowej.
Piotr Pośpiech
Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:25, Wiadomości z regionu "Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole - Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »