Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

„Strażacy są naszymi bohaterami”. Mieszkańcy Moszczanki chwalą zaangażowanie OSP podczas powodzi

Kolejną już dobę w akcji są druhowie OSP Moszczanka [fot. Jan Poniatyszyn]
Kolejną już dobę w akcji są druhowie OSP Moszczanka [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkody spowodowane przez Złoty Potok w Moszczance [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkody spowodowane przez Złoty Potok w Moszczance [fot. Jan Poniatyszyn]
Uszkodzona i nieprzejezdna w wielu miejscach droga powiatowa, podtopione pola i posesje, podmyte wały przeciwpowodziowe – to obraz wsi Moszczanka po przejściu fali powodziowej. W trudnych chwilach zagrożenia i rozlewającymi się wodami Złotego Potoku nie zawiodła solidarność sąsiedzka, ale nie tylko.
- Ludzie bardzo sobie pomagali – mówi mieszkanka Moszczanki. – Wszyscy się o siebie troszczyli nawzajem. Straż pożarna, nasza OSP stanęła na wysokości zadania. Oni zostawili własne domy i pomagali obcym ludziom. Mają dzieci, żony, zalane domy. Wszystko zostawili i są w wiosce.

- Każdy z mieszkańców pomagał sobie wzajemnie, jak mógł. Ratowali siebie i cokolwiek mogli. Nasi strażacy są naszymi bohaterami. Gdyby nie czuwali dzień i noc, to byśmy byli bezradni – uważa inna z mieszkanek Moszczanki.

Kolejną już dobę w akcji są strażacy niosący pomoc na podtopionych terenach gminy Prudnik.

- Jest to m.in. wypompowywanie wody z domostw - mówi Marcin Wolski z OSP Moszczanka. – Wczorajsze działania to była głównie ewakuacja mieszkańców. Powodem było pogarszanie się stanu naszej rzeki. Udało się z mieszkańcami zabezpieczać domostwa workami z piaskiem. Rano dowieźli nam wodę z Ustronianki, więc ludzie ją pobierają. Z drugiej strony wioski jest beczka z wodą pitną. Monitorujemy stan rzeki. Wypatrujemy, gdzie są jakieś szkody.

W Moszczance zawaleniem zagrożony jest jeden budynek mieszkalny. Nadzór budowlany wyłączył z użytkowania trzy most na Złotym Potoku. Poziom wody na tej górskiej rzece stale się obniża. Natomiast wieś kolejną dobę pozbawiona jest energii elektrycznej.
Mieszkanki Moszczanki
Marcin Wolski

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »