Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 17:25 Autor: Witold Wośtak

Krajobraz po dramacie w Głuchołazach. Nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają takiej wody [FILMY, ZDJĘCIA]

Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Błoto, powyrywana kostka brukowa i zapadnięty samochód w rynku. Nie ma już wody z Białej Głuchołaskiej w centrum Głuchołaz, są za to duże zniszczenia miejskiej infrastruktury.
Mieszkańcy i włodarze są zgodni: odbudowa potrwa latami. Poza tym miasto jest przecięte na dwie części przez rzekę i jedyną możliwością przedostania się jest droga piesza przez niewielki most.

- Krajobraz jest jak po wojnie, nigdy nie było takich zniszczeń, nawet w 1997 roku - mówi dr Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

- Nie było takich zniszczeń chyba w całej historii 800 lat Głuchołaz. Jako pierwszy, jeszcze w sobotę rano, został zniszczony park zdrojowy w Głuchołazach. Myśleliśmy, że na tym koniec i reszta miasta obroni się. Niestety 24 godziny później wczesnym rankiem pękł wał przy moście tymczasowym i woda zaczęła wdzierać się do miasta. Ilość tej wody przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Mieszkańcy relacjonują, że choć są w Głuchołazach od kilkudziesięciu lat, podobnych scen nie widzieli. - Było tragicznie i jestem strasznie załamany. - Rynek był całkowicie zatopiony - wszystko pływało, woda wlewała się do sklepów i pozalewane były wszystkie piwnice. - Oczywiście, że zaskoczyło mnie zerwanie obu mostów. My jesteśmy w szoku i dopiero będziemy przepracowywać tę traumę. Na razie zaczynamy się trochę ruszać. Tutaj są ogromne potrzeby, musimy mieć jakieś specjalne pieniądze. - Tragedia i brak słów, patrzeć na centrum Głuchołaz. Szkoda mówić, ja tylko współczuję tym ludziom. Na górze - na Osiedlu 1000-lecia - my tego nie odczuwamy, ale ludziom w centrum tylko współczuć, naprawdę.

Przypomnijmy, rwąca rzeka zerwała most tymczasowy i budowaną nową konstrukcję w ciągu drogi krajowej numer 40.

Paweł Szymkowicz
Mieszkańcy Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-23, godz. 12:30, Gospodarka "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich… » więcej 2024-09-23, godz. 12:24, Publicystyka w Radiu Opole Podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska o wsparciu dla powodzian Nie deklaracje, ale konkretne decyzje i dostępne środki pomocy dla pokrzywdzonych w powodzi ludzi były tematem rozmowy z podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyną Nowakowską. Są to nie tylko środki… » więcej 2024-09-23, godz. 12:09, Wiadomości z regionu Gmina Branice liczy straty po powodzi. Potrzeba wielu milionów złotych na odbudowę 75 zalanych domów, 100 kolejnych poszkodowanych w nieco mniejszym stopniu, zniszczone graniczne przeprawy mostowe z Republiką Czeską, uszkodzone wały przeciwpowodziowe, drogi i ścieżki rowerowe oraz budynki użyteczności publicznej… » więcej 2024-09-23, godz. 11:04, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski sprząta po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy" Prace porządkowe i rozbiórkowe w wielu miejscach się dopiero rozpoczynają. Potrzebny jest sprzęt do sprzątania i osuszania. » więcej 2024-09-23, godz. 09:00, Poranna rozmowa Radia Opole "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach - Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Poinformował również, że… » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »