Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 17:20 Autor: Grzegorz Frankowski

''Skala zniszczeń jest niesamowita''. Gmina Branice szacuje straty

Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: pani Martyna]
Branice-Zamek - [fot: pani Martyna]
Powoli opada stan wody w Opawie przepływającej przez gminę Branice. Poziom rzeki jest jednak na tyle wysoki, że do wielu zalanych domów nie można jeszcze wejść. Wezbrana w ostatnich dniach woda, w kilku miejscach uszkodziła również infrastrukturę towarzyszącą. Uszkodzone zostały między innymi drogi, mosty i przepusty.
- Skala zniszczeń jest niesamowita – informuje Sebastian Baca, wójt Branic.

- Przepadł dorobek życia mieszkańców. To są straty, które będziemy liczyć pewnie w milionach złotych. Pierwsze domy są już sprzątane. Możemy opróżniać z nich wodę, ale tak naprawdę gruntowne porządki, szacowanie szkód, naprawianie tego wszystkiego, co zostało zniszczone, to dopiero najbliższe tygodnie przed nami. Stan wody opada bardzo powoli. To jeszcze kilka tygodni, zanim rzeka wróci do swego macierzystego koryta. To jest rzeka górska, strasznie niebezpieczna. Sama miejscowość Zamek Branice jest pozbawiona ochrony przeciwpowodziowej. Tu nie ma żadnych wałów od 1997 roku.

- To był moment, kiedy woda zaczęła nas zalewać. Trzeba było uciekać - mówi pani Martyna, poszkodowana mieszkanka Branic

- Zostawiłam cały dobytek, co się dało wywiozłam. Na tę chwilę, jak dostałam zdjęcia ze swojej posiadłości, to nie wiem, czy uda się coś uratować. Ciągle nurt jest, więc nie wiem, kiedy dostanę się do domu. Może w ciągu paru dni, żeby zobaczyć, jak to wygląda w środku. To była kwestia chwili. Jedno uderzenie i zamek popłynął.

Stan wody w Opawie powoli opada, jednak cały przekracza stan alarmowy. O godzinie 15:00 stan wody wynosił 351 cm.
Sebastian Baca
Pani Martyna, poszkodowana mieszkanka Branic

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę". Stanisław Potoniec gościem Radia Opole - Prognozy pogody nadal przewidują intensywne opady deszczu. Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa… » więcej
125126127128129130131
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »