Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 19:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zbiornik Racibórz Dolny pracuje. Zebrał już 108 mln m3 wody powodziowej

Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Zbiornik Racibórz Dolny fot RZGW Gliwice
Racibórz Dolny piętrzy wodę z Odry. W tej chwili jest tam jej około 55 milionów metrów sześciennych. - Rezerwa jest znacząca. Zbiornik w pełni spełnia swoją funkcję - zapewnia Linda Hofman z gliwickich Wód Polskich.
- Tym samym wymiernie ścinając, wypłaszczając falę powodziową poniżej i chroniąc tereny położone poniżej zarówno w woj. śląskim, opolskim, jak i dolnośląskim - mówi.

Polder Buków jest w pełnym wykorzystaniu - gromadzi 57 mln m3 wody.

- Poprawia się sytuacja w Jarnołtówku na tamie na Złotym Potoku - słyszymy od rzecznik RZGW Wody Polskie w Gliwicach. - Wody nie powinno tam przyrastać, tak wskazują prognozy.

- Sytuacja tam w tej chwili będzie się stabilizowała w dalszym ciągu, ponieważ, jak wskazują prognozy hydrologiczne, do zbiornika nie będzie się zwiększał dopływ wód - podkreśla.

AKTUALIZACJA g. 19:00

Prawidłowo przebiega napełnianie Zbiornika Racibórz Dolny. Do godz. 16.00 zbiornik przyjął ok. 108 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia - informuje Linda Hofman z Wód Polskich.
Linda Hofman cz. 1
Linda Hofman cz. 2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »