Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-15, 21:45 Autor: Jan Poniatyszyn

„Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję”. Prudnik zapewnia schronienie powodzianom

Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest teraz miejscem schronienia dla powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku przyjęło ponad 50 powodzian [fot. Jan Poniatyszyn]
W gminie Prudnik coraz więcej osób zgłasza się do punktów, gdzie udzielana jest pomoc ratującym się przed powodzią. W mieście tym uruchomiono dwa takie miejsca.
- Zakwaterowanych mamy ponad 50 osób, którym udzielamy różnej pomocy - mówi Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Prudniku. – Osoby te zgłosiły się do nas z miejscowości najbardziej zagrożonych i zalanych już wodą. Są to mieszkańcy Łąki Prudnickiej, Moszczanki oraz prudnickich ulic Morcinka, Kochanowskiego i Chrobrego. Tym osobom zapewniamy ciepły posiłek, napoje oraz suchy prowiant.

Wśród ewakuowanych mieszkańców Moszczanki jest Leokadia Kowal, która zgłosiła się do prudnickiego szkolnego schroniska młodzieżowego: - Mieszkam przy tym drugim wodospadzie, co było przerażające. Posłuchałam poleceń straży pożarnej. Wzięłam z domu to, co najważniejsze i wyjechałam. Tam jest tragedia. Jestem tutaj i cieszę się, że żyję, że się nie utopiłam i mnie woda nie porwała. Były tam okropne fale.

- Mieszkam w Prudniku na parterze budynku przy ul. Kochanowskiego - mówi pani Katarzyna, która ewakuowała się do szkolnego schroniska. – Mieszkamy tam półtora roku. Wszystkiego się dorabialiśmy, a teraz wszystko straciliśmy. Mam w mieszkaniu wodę i teraz nie mam już nic. Tu mam tylko rzeczy dla córki. Ma ona cztery i pół roku oraz orzeczenie o niepełnosprawności neurologicznej, problemy z chodzeniem. Kto może to nam pomaga. Jest ciężko.

Ponad 50 osób znalazło też tymczasowych dach nad głową w Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku. Przybywają tam kolejni ewakuowani powodzianie.

W ostatnich godzinach opada woda na Złotym Potoku i rzece Prudnik. Zmniejszył się jej poziom w zbiorniku Jarnołtówek. Zapora ta chroni wioski gminy Głuchołazy i Prudnik, które położone są wzdłuż Złotego Potoku.
Barbara Starzyk
Leokadia Kowal z Moszczanki
pani Katarzyna z Prudnika

Zobacz także

2024-09-18, godz. 10:13, Wiadomości z regionu CKW w Opolu będzie centrum dystrybucji pomocy dla województwa [TELEFONY] Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu przejmuje zadanie wojewódzkiego centrum dystrybucji pomocy dla powodzian - przekazuje ratusz. » więcej 2024-09-18, godz. 10:07, Wiadomości z regionu Powiat nyski - uwaga! Jest problem z wodą bieżącą Jest problem z wodą w gminie Nysa. W części miejscowości woda z sieci wodociągowej niezdatna do spożycia do odwołania. Można używać tylko do celów sanitarnych. » więcej 2024-09-18, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Ograniczcie zużycie wody bieżącej - apeluje starosta brzeski Apeluje o ograniczenie zużycia wody - przekazał w Radiu Opole Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. O racjonalne korzystanie z wody proszą również brzeskie Wodociągi i Kanalizacji. » więcej 2024-09-18, godz. 09:43, Wiadomości z regionu Potrzebny chleb, woda i rzeczy do sprzątania. Caritas prowadzi zbiórkę dla powodzian Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi zbiórkę darów dla powodzian w 300 parafiach w regionie. Jak informuj ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas, w pierwszej kolejności gromadzone są artykuły niezbędne do przeżycia. » więcej 2024-09-18, godz. 09:28, Poranna rozmowa Radia Opole Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd w odpowiedzi na ostatnie powodzie. Poruszyliśmy również kwestię wsparcia… » więcej
86878889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »