Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 13:23 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami

Zbiorniki Opolszczyzny
Zbiorniki Opolszczyzny
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich w Gliwicach.
- Postanowiliśmy o zwiększeniu tego buforu, sugerując się i analizując bieżące prognozy hydrometeorologiczne. Wzięliśmy również pod uwagę sytuację w Czechach. Już teraz można obserwować w głównym korycie Odry zwiększony poziom Odry, niemniej jednak obecnie nie oznacza to jakiegokolwiek ryzyka ani niebezpieczeństwa - mówi rzecznik.

Linda Hofman informuje, że Czesi zakończyli zrzuty wody ze swoich zbiorników, co również wpływa na poziom w Odrze.

- Nasi południowi sąsiedzi przygotowali bufor w swoich zbiornikach, na co my również powinniśmy patrzeć optymistycznie. Oznacza to, że owe zbiorniki przechwycą dużą ilość wody, która spadnie w Czechach. Dzięki temu fala u nas będzie wymiernie pomniejszona.

Wody Polskie analizują możliwe scenariusze. Na teraz prawdopodobne są wystąpienia punktowe i lokalne mniejszych rzek zlewni Odry typu Osobłoga, Opawa i Opawica.

Z kolei wszystkie 4 zbiorniki retencyjne na Nysie Kłodzkiej - Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa - mają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe - zapewnia rzecznik RZGW Wrocław Jarosław Garbacz.

- Tutaj mamy do dyspozycji około 150 mln metrów sześciennych wody. Na razie żaden z tych 4 zbiorników nie dobił jeszcze do pojemności, która oznaczałaby normalny poziom piętrzenia. Cały czas duże zasoby są do zagospodarowania i te zbiorniki będą gromadziły ten nadmiar wody spływającej zwłaszcza z terenów górskich, z Nysy Kłodzkiej w kolejnych dniach.

Czy woda z Czech może być zagrożeniem dla tej strony województwa?

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną czeską. Oni dokonują zrzutów, ale u nich ta procedura wygląda inaczej. Oni nie mają dużych rezerw powodziowych, tylko trzymają wodę. I w momencie zagrożenia te zbiorniki opuszczają. A u nas jest odwrotnie. Czyli my mieliśmy duże rezerwy i dzięki temu możemy tę wodę gromadzić - mówi Garbacz.
Jarosław Garbacz 1
Jarosław Garbacz 2
Linda Hofman 1
Linda Hofman 2

Zobacz także

2024-09-16, godz. 20:37, Wiadomości z regionu Ewakuacja Nysy. Mieszkańcy pomagają uszczelnić wały na Nysie Kłodzkiej [FILM, ZDJĘCIA] Ewakuujcie się z Nysy - taki apel wystosował do mieszkańców burmistrz miasta Kordian Kolbiarz. » więcej 2024-09-16, godz. 20:22, Wiadomości z regionu "Spełni swoje zadanie". Zbiornik Racibórz Dolny ma jeszcze duże rezerwy Uruchomiony wczoraj (15.09) rano zbiornik Racibórz Dolny pracuje na pełnych obrotach. Kompleks przeciwpowodziowy piętrzy wezbraną wodę z Odry. Zbiornik napełniony jest już w ponad 50 procentach. Jutro (17.09) ma osiągnąć około 135… » więcej 2024-09-16, godz. 20:20, Wiadomości z regionu Normalne życie wraca do Jarnołtówka. Poziom wody na tamie opada [ZDJĘCIA] Dobre informacje dla mieszkańców Jarnołtówka. Zakończyła się ewakuacja, więc wszyscy mogą wrócić do swoich domów. » więcej 2024-09-16, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zbiornik Racibórz Dolny pracuje. Zebrał już 108 mln m3 wody powodziowej Racibórz Dolny piętrzy wodę z Odry. W tej chwili jest tam jej około 55 milionów metrów sześciennych. - Rezerwa jest znacząca. Zbiornik w pełni spełnia swoją funkcję - zapewnia Linda Hofman z gliwickich Wód Polskich. » więcej 2024-09-16, godz. 18:50, Wiadomości z regionu IMGW: fala wezbraniowa na Odrze jest pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Aktualny stan Odry na wodowskazie w Groszowicach (to wodowskaz IMGW, o którego wskazania formułowane są wszystkie komunikaty) wynosi 653 cm. Wg informacji przekazanych nam przez Wody Polskie, kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie poniżej… » więcej
100101102103104105106
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »