Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 12:16 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień

Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Żołnierz WOT [zdj. WOT]
Żołnierz WOT [zdj. WOT]
Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych w rejonie swojej odpowiedzialności.
- Jeżeli chodzi o województwo opolskie zarówno 171. Batalion Lekkiej Piechoty w Brzegu i 172. Batalion Lekkiej Piechoty w Opolu są w pełnej gotowości do ewentualnego działania na rzecz społeczeństwa - mówi por. Tomasz Dzierga, oficer prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z wojewoda i czekamy na ewentualną prośbę o pomoc, aby po prostu włączyć się działania. Sprzęt m.in. łodzie, agregaty jest także gotowy. Żołnierze, których mamy w swoich szeregach, około 2,5 tysiąca już są poinformowani o tym, że w każdej chwili mogą spodziewać się powołania, aby pomagać lokalnej społeczności. Ich zadaniem będzie umacnianie wałów przeciwpowodziowych przy rzece Biała Głuchołaska. Dodatkowo z Opola 5 osób został zostało skierowanych jako zespół oceny wsparcia, którzy mają ocenić czy są to wystarczające środki i ewentualnie ile jeszcze żołnierzy będzie potrzebnych do pomocy.

Przypomnijmy, wczoraj (12.09) minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w trzech województwach: dolnośląskim, śląskim i opolskim jednostki WOT dostały polecenie postawienia żołnierzy w stan gotowości w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami.
por. Tomasz Dzierga

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
125126127128129130131
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »