Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 12:16 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień

Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Wojska Obrony Terytorialnej [fot. archiwum WOT]
Żołnierz WOT [zdj. WOT]
Żołnierz WOT [zdj. WOT]
Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych w rejonie swojej odpowiedzialności.
- Jeżeli chodzi o województwo opolskie zarówno 171. Batalion Lekkiej Piechoty w Brzegu i 172. Batalion Lekkiej Piechoty w Opolu są w pełnej gotowości do ewentualnego działania na rzecz społeczeństwa - mówi por. Tomasz Dzierga, oficer prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z wojewoda i czekamy na ewentualną prośbę o pomoc, aby po prostu włączyć się działania. Sprzęt m.in. łodzie, agregaty jest także gotowy. Żołnierze, których mamy w swoich szeregach, około 2,5 tysiąca już są poinformowani o tym, że w każdej chwili mogą spodziewać się powołania, aby pomagać lokalnej społeczności. Ich zadaniem będzie umacnianie wałów przeciwpowodziowych przy rzece Biała Głuchołaska. Dodatkowo z Opola 5 osób został zostało skierowanych jako zespół oceny wsparcia, którzy mają ocenić czy są to wystarczające środki i ewentualnie ile jeszcze żołnierzy będzie potrzebnych do pomocy.

Przypomnijmy, wczoraj (12.09) minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w trzech województwach: dolnośląskim, śląskim i opolskim jednostki WOT dostały polecenie postawienia żołnierzy w stan gotowości w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami.
por. Tomasz Dzierga

Zobacz także

2024-09-17, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opolskie: stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty Stan klęski żywiołowej na Opolszczyźnie został rozszerzony o kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski. Początkowo obejmował powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja w Brzegu. Trwa walka o oczyszczalnię ścieków Ogłaszamy ewakuację mieszkańców obszaru zagrożonego zalaniem - informują władze miasta. Zakończyło się popołudniowe posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Burmistrzowie przyjęli sprawozdanie od pracowników biur, straży… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. Wylała Nysa Kłodzka Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że w związku z przelewaniem się wody na wałach przeciwpowodziowych w miejscowości Lewin Brzeski na wysokości Orlika, uprasza się do samoewakuacji mieszkańców z ulic al. Wojska Polskiego, Mickiewicza… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL-u. Brakuje personelu 35 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie będzie ewakuowanych do innych placówek. Jak przekazał Radiu Opole Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie, w paczkowskim ZOL-u znajduje się łącznie 80 pacjentów… » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »