Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-11, 14:13 Autor: Joanna Gerlich

Reńska Wieś z antyrekordem frekwencji. Dlaczego mieszkańcy nie poszli do urn?

Głosowanie [fot. Jędrzej Łuczak]
Głosowanie [fot. Jędrzej Łuczak]
Najniższą frekwencję w województwie opolskim podczas wyborów samorządowych odnotowano w gminie Reńska Wieś (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Jak podaje PKW wyniosła ona 33,77 %.
Zdaniem wójta Tomasza Kandziory powody niskiej frekwencji mogą być dwa: po pierwsze specyfika gmin śląskich we wschodniej części Opolszczyzny.

- To widzimy zawsze, że frekwencja w województwie opolskim jest najniższa w kraju i w tej wschodniej części też jest niższa niż w pozostałej części województwa - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. - A u nas dodatkowo nałożyło się to, że były to tzw. wybory niekonkurencyjne. W 12 na 15 okręgów wyborczych, wybory do rady gminy były rozstrzygnięte przed wyborami. Z racji tego, że byli to jedyni kandydaci, którzy zostali zgłoszeni przez nasz komitet, więc tych wyborów się tam nie realizowało. Ja byłem jedynym kandydatem i te dwa fakty zdemotywowały wyborców, wielu uległo takiemu przekonaniu, że wszystko jest już wiadomo. Radni gminni są wybrani, wójt jest jedynym kandydatem, że działa tu jakiś mityczny automat i po prostu nie trzeba iść na wybory - dodaje.

O niedzielnych wyborach rozmawialiśmy również z mieszkańcami.

- Dlaczego w Reńskiej Wsi była tak niska frekwencja wyborcza? - Nie wiem. A była pani na wyborach? - Nie. A dlaczego pani nie poszła? - Bo mi się nie chciało. Dlatego, że wszyscy ludzie byli na komuniach, akurat w tym dniu mieliśmy komunię. A pani była na wyborach? - Nie, bo moim zdaniem nie było na kogo głosować. Zawsze chodzą głosować i uważam, że jeżeli nie będę głosować to w tym kraju nic się nie zmieni.

Dodajmy, że opolską gminą, w której odnotowano najwyższą frekwencję są Domaszowice w powiecie namysłowskim. Tam do urn poszło 66,14 % uprawnionych mieszkańców.
Tomasz Kandziora
mieszkanki

Zobacz także

2024-04-15, godz. 09:13, Poranna rozmowa Radia Opole Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych. Czy brak reprezentacji tej formacji w kolejnej kadencji sejmiku regionu… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00, Gospodarka Prudnik ma kolejnego inwestora. Marszałek województwa poparł reelekcję urzędującego burmistrza W Prudniku chce zainwestować spółka PSM-Metallbau z branży budowlanej. Zatrudniający 30 pracowników zakład ma powstać na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Plany firmy z Kątów Opolskich przedstawiono podczas konferencji… » więcej 2024-04-12, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Druga tura w Tułowicach. Szykuje się zacięta rywalizacja o fotel burmistrza Urzędujący Andrzej Wesołowski czy kandydat Jacek Patrys? Druga tura wyborów samorządowych przesądzi, kto będzie burmistrzem Tułowic przez pięć najbliższych lat. » więcej 2024-04-12, godz. 08:59, Wiadomości z regionu Szósty raz zwycięstwo. Plany burmistrzów Kluczborka i Wołczyna na kolejną kadencję Zarządzają gminami od 22 lat i nadal uważają, że mają wiele do zrobienia. Mowa o Jarosławie Kielarze, burmistrzu Kluczborka i Janie Leszku Wiącku, burmistrzu Wołczyna. » więcej 2024-04-11, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Sylwester Lewicki kończy "pełnoletnie" rządy w gminie Olesno. Jakie plany ma nowy burmistrz Piotr Gręda? Sylwester Lewicki rządził gminą Olesno przez 18 lat, teraz odda władzę po pierwszej turze wyborów samorządowych. Wyniki głosowania na burmistrza Olesna to jedna z większych niespodzianek wyborów na Opolszczyźnie. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »