Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-07, 13:15 Autor: Anna Kurc

Są miejsca, gdzie głosowanie może skończyć się wcześniej. Ale na wyniki i tak trzeba poczekać

Lokal wyborczy w szpitalu MSWiA w Opolu [fot. Anna Kurc]
Lokal wyborczy w szpitalu MSWiA w Opolu [fot. Anna Kurc]
Lokal wyborczy w szpitalu MSWiA w Opolu [fot. Anna Kurc]
Lokal wyborczy w szpitalu MSWiA w Opolu [fot. Anna Kurc]
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu[fot. Anna Kurc]
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu[fot. Anna Kurc]
12 odrębnych obwodowych komisji wyborczych funkcjonuje w Opolu. Wszystko po to, by umożliwić udział w głosowaniu osobom przebywającym w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach seniora czy aresztach.
- Komisja pracuje w wyznaczonym pomieszczeniu na terenie placówki medycznej. Na spisie mamy łącznie 28 osób. Do pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do komisji, idziemy z tak zwana urna pomocniczą - wyjaśnia Małgorzata Sadowska, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 77 w Opolu, utworzonej przy szpitalu MSWiA.

- Tu jest mniej wyborców niż w takim stałym obwodzie głosowania. To są osoby, które przebywają na terenie szpitala i zdecydowały, że chcą wziąć udział w wyborach. Pacjenci, którzy mogą chodzić, którym pozwala na to zdrowie, prędzej byli powiadomieni o utworzeniu komisji. Otrzymali też informację, w którym pokoju można będzie oddać głos. Będziemy na pewno robić obchód z urną pomocniczą. Zamykamy wówczas lokal, wychodzimy z urną dodatkową i po liście, którą wcześniej otrzymaliśmy, dajemy pacjentom możliwość zagłosowania - informuje Sadowska.

Głosowanie w obwodach odrębnych, jeśli nie będzie miało wpływu na możliwość sprawnego oddania głosu, mogło być rozpoczęte później niż o godzinie 7.00. Za zgodą właściwej komisji może również zakończyć się wcześniej, jeśli wszyscy wyborcy z listy wezmą udział w głosowaniu przed jego oficjalnym zakończeniem. Wyniki głosowania nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości przed godziną 21.00.
Małgorzata Sadowska

Zobacz także

2024-04-16, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Zmiana władzy w Dobrodzieniu. Znamy priorytety nowej burmistrz 54 do 46 procent wygrała Agnieszka Hurnik z Andrzejem Jasińskim w wyborach samorządowych na burmistrza Dobrodzienia. Urzędujący włodarz odda stery gminy po pięciu latach zarządzania i wróci do pracy na Uniwersytecie Opolskim. » więcej 2024-04-16, godz. 14:45, Publicystyka w Radiu Opole Jacek Fior i Bartłomiej Stawiarski o propozycjach na kolejne 5 lat na zarządzanie gmina Namysłów W niedzielę do urn ponownie pójdą mieszkańcy gminy Namysłów. Jakie propozycje na kolejne 5 lat mają kandydaci na burmistrza tego miasta Jacek Fior i Bartłomiej Stawiarski? O to pytaliśmy w przedwyborczej debaty we wtorkowe popoł… » więcej 2024-04-15, godz. 15:29, Publicystyka w Radiu Opole Adam Raczyński przed II turą wyborów na wójta Pakosławic Wyborcza dogrywka czeka w tym roku także mieszkańców gminy Pakosławice. Jakie pomysły na kolejne 5 lat ma dotychczasowy wójt Adam Raczyński? O to pytaliśmy w poniedziałkowe popołudnie. » więcej 2024-04-15, godz. 15:07, Publicystyka w Radiu Opole Debata przed II turą wyborów na burmistrza Głuchołaz Po raz pierwszy od 2002 roku, Głuchołazy czeka zmiana na fotelu burmistrza. Rządzący gminą przed ponad 20 lat Edward Szupryczyński nie walczy w tegorocznych wyborach o reelekcję. Jego następcę wskaże II tura, w której biorą udział… » więcej 2024-04-15, godz. 10:09, Wiadomości z regionu Słaby wynik wyborczy Lewicy. Jerzy Przystajko gościem Radia Opole - Wynik jest bardzo słaby. Będziemy teraz analizować, dlaczego tak się stało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy komentując wynik w wyborach samorządowych. Na Lewicę w regionie zagłosowało… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »