12 odrębnych obwodowych komisji wyborczych funkcjonuje w Opolu. Wszystko po to, by umożliwić udział w głosowaniu osobom przebywającym w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach seniora czy aresztach.
- Komisja pracuje w wyznaczonym pomieszczeniu na terenie placówki medycznej. Na spisie mamy łącznie 28 osób. Do pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do komisji, idziemy z tak zwana urna pomocniczą - wyjaśnia Małgorzata Sadowska, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 77 w Opolu, utworzonej przy szpitalu MSWiA.
- Tu jest mniej wyborców niż w takim stałym obwodzie głosowania. To są osoby, które przebywają na terenie szpitala i zdecydowały, że chcą wziąć udział w wyborach. Pacjenci, którzy mogą chodzić, którym pozwala na to zdrowie, prędzej byli powiadomieni o utworzeniu komisji. Otrzymali też informację, w którym pokoju można będzie oddać głos. Będziemy na pewno robić obchód z urną pomocniczą. Zamykamy wówczas lokal, wychodzimy z urną dodatkową i po liście, którą wcześniej otrzymaliśmy, dajemy pacjentom możliwość zagłosowania - informuje Sadowska.
Głosowanie w obwodach odrębnych, jeśli nie będzie miało wpływu na możliwość sprawnego oddania głosu, mogło być rozpoczęte później niż o godzinie 7.00. Za zgodą właściwej komisji może również zakończyć się wcześniej, jeśli wszyscy wyborcy z listy wezmą udział w głosowaniu przed jego oficjalnym zakończeniem. Wyniki głosowania nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości przed godziną 21.00.