Punktualnie o 7.00, zgodnie z planem w całym regionie ruszyło głosowanie w wyborach samorządowych. W stolicy województwa pracuje 85 obwodowych komisji wyborczych.
- Lokal wyborczy otworzyliśmy o 7.00, jednak swoje obowiązki zaczęliśmy wykonywać godzinę wcześniej - informuje Andrzej Turczyński, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji nr 64 w Opolu.
- Przeliczyliśmy raz jeszcze wszystkie karty do głosowania, wczoraj były one liczone po raz pierwszy. Dziś dodatkowo opieczętowaliśmy je pieczęcią obwodowej komisji. Lokal został przygotowany do pełnienia swoich wyborczych funkcji. Znajdują się tu wszystkie obwieszczenia, informacje o tym, na kogo możemy zagłosować a także w jaki sposób oddać ważny głos - dodaje Turczyński.
- Głosowanie to nasz obowiązek i przywilej. Sama biorę udział w każdych wyborach - mówi pani Katarzyna, mieszkanka Opola, która zagłosowała kilka minut po godzinie 7.00, tuż po otwarciu lokalu wyborczego.
- To właśnie od naszego głosu zależy to, co będzie działo się w najbliższych latach. To jest jeden głos, ale ważny. Głosuję tak wcześnie, jak się okazuje, jako pierwsza, ponieważ mam obowiązki w postaci spaceru z psami. Dziś jest fantastyczna pogoda, więc zachęcam wszystkich do spaceru i przy okazji odwiedzenia komisji wyborczej - dodaje p. Katarzyna.
Głosować można do 21.00. Do tego czasu obowiązuje też cisza wyborcza. Aby oddać głos należy zgłosić się do właściwej obwodowej komisji wyborczej i przedstawić dokument ze zdjęciem. Może to być dowolny dokument ze zdjęciem: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka. Dowód, który utracił ważność, jednak musi być to plakietkowy dowód, nie książeczkowy. Najważniejsze, by zdjęcie w dokumencie było aktualne. Wyborca może także wylegitymować się cyfrowym dowodem, dzięki aplikacji mObywatel. Na podstawie dokumentu członkowie komisji sprawdzają, czy jesteśmy ujęci w spisie wyborców w danym obwodzie, a następnie wydają karty do głosowania.