Trwa kampania przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Jednym z jej elementów są banery i plakaty z wizerunkami kandydatów.
Miejsca, w których reklamy wyborcze mogą być wywieszane bezpłatnie wyznacza wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Komitety wyborcze mogą wykupić dodatkowe miejsca w gminie albo u właściciela posesji.
- W Opolu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która dopuszcza zamieszczanie w przestrzeni publicznej banerów na czas wyborów i 30 dni przed ich przeprowadzeniem, jednak pod pewnymi warunkami - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.
- Banery nie mogą być umieszczane na drogowych obiektach inżynieryjnych (mosty, wiadukty, barierki itp.), infrastrukturze technicznej ani na drzewach. Ustawienie np. lawety czy stojaka z materiałami wyborczymi jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym złożeniu wniosku o lokalizację obiektu w pasie drogowym do zarządcy drogi. Warto zaznaczyć, że taka laweta bądź stojak nie mogą być ustawione w miejscach, gdzie będą stwarzały zagrożenie w ruchu kołowym oraz utrudniały i tamowały ruch. Zabrania się ustawiania takich obiektów np. w obrębie skrzyżowań i oznakowanych przejść dla pieszych czy na chodnikach - informuje Leszczyński.
Jeśli materiały wyborcze będą pojawiały się w miejscach, gdzie jest to zabronione, Miejski Zarząd Dróg w Opolu wzywa komitet do ich zabrania. W przypadku, gdy to nie poskutkuje, takie ogłoszenie zdejmuje straż miejska.
Wszelkie banery, plakaty oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej przez pełnomocnika komitetu w ciągu 30 dni po dniu wyborów. Ten termin nie obowiązuje osób, które zamieściły je na swojej prywatnej posesji.