Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-02-28, 18:00 Autor: Anna Kurc

Banery i plakaty wyborcze. Gdzie można je umieścić?

Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Trwa kampania przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Jednym z jej elementów są banery i plakaty z wizerunkami kandydatów.
Miejsca, w których reklamy wyborcze mogą być wywieszane bezpłatnie wyznacza wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Komitety wyborcze mogą wykupić dodatkowe miejsca w gminie albo u właściciela posesji.

- W Opolu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która dopuszcza zamieszczanie w przestrzeni publicznej banerów na czas wyborów i 30 dni przed ich przeprowadzeniem, jednak pod pewnymi warunkami - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Banery nie mogą być umieszczane na drogowych obiektach inżynieryjnych (mosty, wiadukty, barierki itp.), infrastrukturze technicznej ani na drzewach. Ustawienie np. lawety czy stojaka z materiałami wyborczymi jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym złożeniu wniosku o lokalizację obiektu w pasie drogowym do zarządcy drogi. Warto zaznaczyć, że taka laweta bądź stojak nie mogą być ustawione w miejscach, gdzie będą stwarzały zagrożenie w ruchu kołowym oraz utrudniały i tamowały ruch. Zabrania się ustawiania takich obiektów np. w obrębie skrzyżowań i oznakowanych przejść dla pieszych czy na chodnikach - informuje Leszczyński.

Jeśli materiały wyborcze będą pojawiały się w miejscach, gdzie jest to zabronione, Miejski Zarząd Dróg w Opolu wzywa komitet do ich zabrania. W przypadku, gdy to nie poskutkuje, takie ogłoszenie zdejmuje straż miejska.

Wszelkie banery, plakaty oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej przez pełnomocnika komitetu w ciągu 30 dni po dniu wyborów. Ten termin nie obowiązuje osób, które zamieściły je na swojej prywatnej posesji.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-04-07, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Wyborczy nokaut w Opolu? Ponad 82 procent dla prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - wynika z exit poll 82,13 proc. - tyle według wyników exit poll Radia Opole zdobył w wyborach samorządowych Arkadiusz Wiśniewski, dotychczasowy prezydent stolicy regionu. Tak wynika z zadeklarowanych ankieterom preferencji wyborców w Opolu. To oznaczałoby… » więcej 2024-04-07, godz. 19:30, Wiadomości z regionu "Głosowanie to obowiązek i przywilej". Opolanie przy urnach wyborczych Pogoda sprzyjała w niedzielę (7.04) aktywności na świeżym powietrzu. Wielu opolan wybrało się na wyspę Bolko, do zoo czy nawet nad wodę. Część z nich nie zapomniała jednak o zagłosowaniu, bo jak twierdzą, to obowiązek i pr… » więcej 2024-04-07, godz. 19:06, Wiadomości z regionu Frekwencja w województwie opolskim na godzinę 17:00. Najniższy wynik w kraju Do tej pory do urn wyborczych poszło nieco ponad 259 tysięcy mieszkańców województwa opolskiego. To oznacza 35,01% frekwencję w regionie. W skali kraju jest to najniższy wynik. » więcej 2024-04-07, godz. 13:46, Wiadomości z regionu 14,23% - to frekwencja wyborcza w Opolskiem na godzinę 12.00. Najniższa w kraju Jak podała w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza, frekwencja wyborcza na godzinę 12:00 w kraju wyniosła 16,5 procent, a w województwie opolskim - 14,23%. » więcej 2024-04-07, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Są miejsca, gdzie głosowanie może skończyć się wcześniej. Ale na wyniki i tak trzeba poczekać 12 odrębnych obwodowych komisji wyborczych funkcjonuje w Opolu. Wszystko po to, by umożliwić udział w głosowaniu osobom przebywającym w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach seniora czy aresztach. » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »