Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-02-28, 18:00 Autor: Anna Kurc

Banery i plakaty wyborcze. Gdzie można je umieścić?

Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Trwa kampania przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Jednym z jej elementów są banery i plakaty z wizerunkami kandydatów.
Miejsca, w których reklamy wyborcze mogą być wywieszane bezpłatnie wyznacza wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Komitety wyborcze mogą wykupić dodatkowe miejsca w gminie albo u właściciela posesji.

- W Opolu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która dopuszcza zamieszczanie w przestrzeni publicznej banerów na czas wyborów i 30 dni przed ich przeprowadzeniem, jednak pod pewnymi warunkami - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Banery nie mogą być umieszczane na drogowych obiektach inżynieryjnych (mosty, wiadukty, barierki itp.), infrastrukturze technicznej ani na drzewach. Ustawienie np. lawety czy stojaka z materiałami wyborczymi jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym złożeniu wniosku o lokalizację obiektu w pasie drogowym do zarządcy drogi. Warto zaznaczyć, że taka laweta bądź stojak nie mogą być ustawione w miejscach, gdzie będą stwarzały zagrożenie w ruchu kołowym oraz utrudniały i tamowały ruch. Zabrania się ustawiania takich obiektów np. w obrębie skrzyżowań i oznakowanych przejść dla pieszych czy na chodnikach - informuje Leszczyński.

Jeśli materiały wyborcze będą pojawiały się w miejscach, gdzie jest to zabronione, Miejski Zarząd Dróg w Opolu wzywa komitet do ich zabrania. W przypadku, gdy to nie poskutkuje, takie ogłoszenie zdejmuje straż miejska.

Wszelkie banery, plakaty oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej przez pełnomocnika komitetu w ciągu 30 dni po dniu wyborów. Ten termin nie obowiązuje osób, które zamieściły je na swojej prywatnej posesji.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-04-09, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Michał Rytel nowym burmistrzem Zawadzkiego. Pokonał trzech kontrkandydatów Michał Rytel został wybrany nowym burmistrzem gminy Zawadzkie. Kandydat w pierwszej turze zdobył 58,94% poparcia, zostawiając w tyle swoich konkurentów. Przypomnijmy, byli nimi obecny burmistrz Mariusz Stachowski (23,72%), Marcin Freinik… » więcej 2024-04-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Coraz więcej tych samych nazwisk w lokalnej polityce. Samorządowe rodziny mają się dobrze Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura, Martyna i Paweł Nakonieczny, Alicja i Paweł Szymkowiczowie, ale i państwo Gęsiarzowie, Wilczyńscy czy Stawiarscy - wybory samorządowe kolejny raz pokazały, że rodzin angażujących się w lokalną… » więcej 2024-04-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Druga tura w Kędzierzynie-Koźlu. O fotel prezydenta powalczą Sabina Nowosielska i Marek Piasecki Nie udało się rozstrzygnąć w pierwszej turze wyborów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. W drugiej rundzie zmierzą się obecnie rządząca Sabina Nowosielska, która zdobyła w niedzielę 49,1% głosów i Marek Piasecki z poparciem 2… » więcej 2024-04-09, godz. 17:18, Wiadomości z regionu Prudnik: burmistrz zarzuca rywalce manipulowanie faktami o pożyczce W Prudniku Prawo i Sprawiedliwość ma liczną reprezentację wśród radnych i pozostaje w grze o urząd burmistrza. Lokalne osiągnięcia tej partii w wyborach samorządowych podsumowała posłanka Katarzyna Czochara. Podczas konferencji… » więcej 2024-04-09, godz. 15:33, Wiadomości z regionu Opadają emocje po wyborach w Kluczborku. Jarosław Kielar wygrał z Piotrem Pośpiechem Szóstą kadencję w gminie Kluczbork będzie rządzić Jarosław Kielar. Obecny burmistrz zdobył ponad 7900 głosów, pokonując w wyborach Piotra Pośpiecha z wynikiem niemal 3800 głosów. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »