Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2023-12-18, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Przed wyborami samorządowymi powraca dyskusja o kadencyjności gminnych decydentów

Wybory [fot. Jędrzej Łuczak]
Wybory [fot. Jędrzej Łuczak]
Burmistrz Białej Edward Plicko podczas sesji rady miejskiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burmistrz Białej Edward Plicko podczas sesji rady miejskiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zmiana rządu wzbudziła nadzieje na zniesienie ograniczeń dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podobne oczekiwania pojawiły się wśród opolskich samorządowców, zwłaszcza dotyczą one tych, którzy rozpoczęli kadencję od wyborów w 2018 roku.
- Największy problem mają samorządowcy w młodym i średnim wieku – uważa Edward Plicko, burmistrz Białej.

- Jeżeli ktoś włożył serce, aby jak najwięcej zrobić dla swojej gminy, to po 10 latach zostaje z niczym. Co ma z sobą począć? Wieloletnia kadencyjność się sprawdziła. Takie sztuczne jej ograniczenie nie jest do końca dobre.

- Kadencyjność jest zapisana jedynie dla prezydentów państwa – argumentuje burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

- Znam przypadki w Polsce, gdzie wójt, burmistrz sprawowali funkcje po kilkadziesiąt lat. Nikt nie chciał słyszeć o tym, żeby ich wymieniać, ponieważ był to dobry gospodarz. Jeżeli mówimy o jakiś ograniczeniach, to niech dotyczą wszystkich, czyli od sołtysa poprzez wójta, burmistrza, kończąc na posłach i prezydencie.

- Moim zdaniem, ograniczenie do dwóch, trzech kadencji w zarządzaniu gminą to absolutne maksimum – podkreśla Sebastian Baca, wójt Branic.

– W zupełności wystarczą, żeby zrealizować wszystkie swoje plany, zamierzania, czy marzenia naszych mieszkańców. Z czasem to mocno wyczerpuje. Nie będziemy dostrzegali z taką świeżością, polotem, jak na początku, wszystkich istotnych spraw dla funkcjonowania samorządu. Będzie potrzebny jakiś powiew świeżości, ktoś nowy.

Samorządowcy naciskają na jak najszybsze cofnięcie zasad dwukadencyjności jeszcze przed zbliżającymi się wyborami wiosennymi. Ograniczenie to dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zostało wprowadzone poprzez nowelizację kodeksu wyborczego, obowiązującą od 2018 roku. Ma ona na celu zapobieganie utrwalaniu lokalnych struktur władzy, które mogą sprzyjać różnym nieprawidłowościom.
Edward Plicko
Grzegorz Zawiślak
Sebastian Baca

Zobacz także

2024-04-04, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Kandydaci Ziemi Strzeleckiej zakończyli przygotowania do wyborów samorządowych „W tej kampanii przedstawiliśmy program konkretny, realny, który jesteśmy w stanie realizować praktycznie od dziś”. KWW Ziemia Strzelecka podsumował przygotowania do niedzielnych wyborów samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 16:18, Wiadomości z regionu Polityka senioralna w Opolu pod lupą kandydatów PiS. "Jest sporo do poprawy" W Opolu powinien powstać społeczno - samorządowy klub seniora. To pomysł kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Rozkłady jazdy i przystanki MZK do poprawki. Pomysły kandydatów Koalicji Obywatelskiej w Opolu 300 metrów od miejsca użyteczności publicznej - w takiej odległości najdalej powinien być usytuowany przystanek komunikacji miejskiej. » więcej 2024-04-04, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Szkoła, mieszkania, szpital. KWW Lewica podsumowuje kampanię wyborczą Komitet Wyborczy Wyborców Lewica podsumował kampanię wyborczą do samorządu. Działacze przypominali filary swojego programu - to szkoła, mieszkania, szpital. » więcej 2024-04-04, godz. 11:15, Wiadomości z regionu 30 konferencji i 80 spotkań z mieszkańcami. Komitet Arkadiusza Wiśniewskiego podsumowuje kampanię - To był czas ciężkiej pracy, skoncentrowanej przede wszystkim na spotkaniach z mieszkańcami - tak starający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podsumował kampanię wyborczą. W trakcie dwóch miesięcy wraz ze swoim… » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »