Radio Opole » Jawor 2023 » Poznaj uczestników konkursu 'Jawor 2023' » II Kategoria: kapele lub zespoły folklorystyczne… » Zespół Pieśni i Tańca KOMES
2023-03-21, 15:15 Autor:

Zespół Pieśni i Tańca KOMES

Zespół Pieśni i Tańca KOMES
Zespół Pieśni i Tańca KOMES
Zespół Pieśni i Tańca "Komes" powstał przy Osiedlowym Domu Kultury "Komes" Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu w 1982 r.

Do roku 1985 działał jako dziecięcy zespół wokalno-ruchowy. W tym samym roku zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Spółdzielczości Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Od 1985 roku działa jako zespół folklorystyczny.

Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz studenci z terenu Kędzierzyna-Koźla i okolic.

W 2000 roku na bazie grupy młodzieżowej, powstała grupa dorosła Zespołu Pieśni i Tańca "Komes", w dużej części składająca się z rodziców grupy dziecięco-młodzieżowej zespołu.
Przez lata swojej działalności zespół "Komes" uczestniczy w licznych przeglądach, konkursach, imprezach w krajowych i zagranicznych. Cieszy się dużą popularnością, czego wyrazem są liczne nagrody i wyróżnienia.

Wielokrotnie uczestniczył w nagraniach telewizyjnych i radiowych.
Kierownictwo zespołu Danuta i Zbigniew Staniś są pomysłodawcami i realizatorami Międzynarodowych Spotkań Zespołów Ludowych od 1992 roku. Zespół jest organizatorem wielu imprez folklorystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Popularyzuje obrzędy i zwyczaje regionu śląskiego jak również innych regionów Polski. Zespół posiada bogaty repertuar, na który składają się tańce, pieśni oraz bogaty zestaw kostiumów 8 regionów polskich.

Skład zespołu:
  • grupa taneczna: 5-6 par tanecznych
  • kapela: akordeon, skrzypce i kontrabas
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »