Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Opole: Maszt runął. Chmielowice, Żerkowice i osiedle…
2024-11-13, 18:08 Autor: Dawid Rajwa, oprac. AL

Opole: Maszt runął. Chmielowice, Żerkowice i osiedle Dambonia poza zasięgiem. Jak to aktualnie wygląda? [INTERWENCJA]

Opole: Maszt runął. Chmielowice, Żerkowice i osiedle Dambonia były poza zasięgiem. Jak to aktualnie wygląda? [fot. ]https://pixabay.com/pl]
Opole: Maszt runął. Chmielowice, Żerkowice i osiedle Dambonia były poza zasięgiem. Jak to aktualnie wygląda? [fot. ]https://pixabay.com/pl]
Kiepski zasięg w telefonie i słaby transfer w internecie – tak o swojej sytuacji mówili pod koniec czerwca mieszkańcy Chmielowic, Żerkowic, ale też abonenci z ul. Dambonia w Opolu, gdzie od dłuższego czasu zasięg telefonów znacznie spadł. Jak sytuacja wygląda dziś? Czy po tej interwencji udało się zmobilizować operatorów do tego, by zasięg w telefonach mieszkańców tego rejonu był na przyzwoitym poziomie?

Tym tematem zajęliśmy się dziś
(13.11) w magazynie interwencyjnym Radia Opole.
Na początku audycji połączyliśmy się z panem Mateuszem, mieszkańcem Chmielowic i zapytaliśmy, na czym polegają kłopoty, czym się objawiają?

- Gdzieś tam w naszej dzielnicy jest problem z dostępem do usług sieci telekomunikacyjnych, bo mamy problem z zasięgiem, z dostępem do internetu mobilnego. Wydaje się, że przez to, że tego masztu brakuje. To jest ta główna niedogodność. Jeżeli sprawdzimy sobie mapę zasięgu, no całe Opole jest objęte najwyższym możliwym dostępem do usług, które dany operator oferuje, natomiast w tej chwili po prostu tego dostępu nie ma, generalnie są miejsca, w którym ten zasięg na przykład w samych Chmielowicach jest dostępny, ale są miejsca, gdzie trzeba tego zasięgu szukać, albo nie ma go w ogóle – tłumaczy pan Mateusz.

- Ten problem pojawił się, gdy skończyło się gdzieś tam użytkowanie tego masztu, który się zawalił i od tego momentu nastąpiło pogorszenie jakości tego sygnału. W tej chwili trzeba się mocno naszukać, żeby znaleźć zasięg i móc porozmawiać przez telefon komórkowy, podobna sytuacja jest w pobliskich Żerkowicach, ale także na Dambonia – opowiada słuchacz.
"Interwencja Radia Opole" - cz. 1
- Jest to dosyć uciążliwe i jest to duży problem, bo jakby nie patrzeć, teraz ta telefonia komórkowa to jest w zasadzie główny rodzaj komunikacji międzyludzkiej – zauważa słuchacz. - Temat gdzieś się pojawił, że niby mają być jakieś tam anteny skierowane bardziej w stronę, żeby było to wzmocnienie. Jeżeli mam być szczery, to w Chmielowicach nie zmieniło się tak naprawdę nic I dotyczy to nie tylko jednej sieci komórkowej, jak mówią znajomi – opowiada pan Mateusz.

- Te zgłoszenia trafiają donikąd, przynajmniej takie wrażenie można odczuć po tym, jak to wygląda od przeszło prawie roku, czyli po interwencji w biurze obsługi klienta otrzymujemy informację, że: „sprawie został nadany numer, że jesteś dla nas bardzo ważny i pracujemy nad rozwiązaniem twojego problemu”… - opowiada słuchacz.

- Cały czas człowiek czeka na to, żeby się to ewentualnie poprawiło, jak długo trzeba będzie jeszcze czekać? – pyta pan Mateusz.
"Interwencja Radia Opole" - cz. 2
Wśród osób, których dotyka ten problem z zasięgiem są i przedsiębiorcy. Co takie kłopoty oznaczają dla przedsiębiorcy, zapytaliśmy pana Fabiana.

- No duże utrudnienie, zwłaszcza w mojej branży transportowej, gdzie że potrzebujemy szybki internet, szybko dzwonić do kontrahenta czy do kierowcy i często to jest utrudnione – opowiada pan przedsiębiorca.

Nas rozmówca opowiada, że jak próbował interweniować w tej sprawie, słyszał, że do miesiąca będzie dobrze, a ostatecznie było tak, że sklep mówi: dzwoń pan na infolinię, infolinia mówi: „idź pan do sklepu”, i taka "przypychajka", szkoda czasu na to – mówi pan Fabian.

- Było lepiej, parę dni po waszej interwencji, chwilowo było lepiej, bo sprawdzaliśmy w danych punktach, gdzie nigdy nie było zasięg, chwilowo był tam ten zasięg, było lepiej słychać, później dalej nagle nie ma. Czasami w domu trzeba wyjść na ogród i szukać zasięgu, bo nie w każdym punkcie na ogrodzie jest – opowiada przedsiębiorca.
"Interwencja Radia Opole" - cz. 3
Ten problem, jak słyszeliśmy, dotyka zatem również przedsiębiorców, bowiem, jeśli chodzi o prywatnych użytkowników telefon jest bardzo ważny, natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorców, to jest to narzędzie pracy i gdy nie ma kontaktu, możliwości kontaktu z kontrahentami, to może to zaważyć na kondycji firmy.
"Interwencja Radia Opole" - cz. 4
Zawalił się, runął maszt, na którym były nadajniki różnych operatorów i powstała dziura na mapie zasięgu Opola. Co na to wszystko rzecznik prasowy sieci Orange Wojciech Jabczyński?

- My robiliśmy absolutnie wszystko, co byliśmy w stanie zrobić z technicznego punktu widzenia, żeby trochę ulżyć klientom, którzy po katastrofie budowlanej, żeby ta łączność była lepsza – opowiada rzecznik prasowy sieci Orange . - To były działania doraźne, tak naprawdę jedynym sensownym sposobem na to, żeby łączność wróciła do normalnego poziomu, było postawienie nowej stacji bazowej – mówi Wojciech Jabczyński.

- Mam już dobre wiadomości: znaleźliśmy miejsce na tymczasową stację mobilną, która pozwoli na teraz załatwić sprawę, to będzie mobilna stacja, która jeśli wszystko pójdzie dobrze, a mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa z właścicielem działki, na której stanie i mamy nadzieję szybko uporać się z wszelkimi procedurami administracyjnymi, które są absolutnie niezbędne, żeby stacja mogła legalnie pracować. Ona powinna zostać uruchomiona w styczniu – mówi Wojciech Jabczyński.

- Chcemy, aby tam ostatecznie stanęła stacja docelowa i tutaj to będzie wymagało jeszcze troszeczkę „zachodu”, natomiast styczeń to jest bardzo prawdopodobny termin, kiedy mieszkańcy tej części Opola będą mogli już korzystać z usług telefonii komórkowej tak, jak byli do tego przyzwyczajeni wcześniej – zapewnia rzecznik prasowy sieci Orange.

Stacje mobilne były ustawiane w chwili, kiedy zmagaliśmy się ze skutkami powodzi, która niedawno miała miejsce. Ustawiane są też one podczas dużych masowych imprez. Miejsca szukano bardzo długi czas także z pracownikami Urzędu Miasta Opola. Procedury, żeby mogła ona spełniać swoje oczekiwania trwają dość długo.

- W tej chwili już jesteśmy na etapie takim, że miejsce zostało znalezione miejsce, dopinamy ostatnie szczegóły umowy z właścicielem gruntu – mówi rzecznik.
- Mogę powiedzieć, że współpracujemy z T-Mobile Polska od wielu lat i współdzielimy sieć, oznacza to, że z nadajników Orange mogą korzystać klienci T-Mobile i odwrotnie z nadajników T-Mobile mogą korzystać klienci Orange Polska – uspokaja rzecznik.

- Naszą odpowiedzią jest stacja tymczasowa, natomiast rozwiązaniem kwestii jakby globalnie jest ustawienie już docelowej stałej stacji. Na pewno będziemy do tego dążyć, co zrobią inni operatorzy, trudno mi się wypowiadać – mówi rzeczni Orange.
"Interwencja Radia Opole" - cz. 5
12

Zobacz także

2024-11-27, godz. 14:50 Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników [INTERWENCJA] Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu… » więcej 2024-11-26, godz. 15:45 "Chcemy tej kobiecie pomóc, ale sami nie damy rady, bo skąd znaleźć teraz taki piec?" [INTERWENCJA] Temat to smutny, ale być może jest szansa, by został zwieńczony pozytywnym finałem. Zgłosiła go nam Patrycja Stachura, wiceprezes opolskiego oddziału Fundacji… » więcej 2024-11-25, godz. 18:10 "To jest trucizna. Jesteśmy stanowczo przeciwni truciu nas i przyrody" - mówią protestujący mieszkańcy Ligoty Dolnej… Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali w piątek (22.11) mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:19 Dramatyczne warunki życia 92-letniej mieszkanki Burgrabic. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic, która mieszka w miejscu urągającym… » więcej 2024-11-21, godz. 15:30 Konflikt zatrudnienia lekarza, czyli kuriozum goni kuriozum [INTERWENCJA] Lekarz, który powinien być w przychodni, bo jest tam zatrudniony na etacie w ramach kontraktu rezydenckiego, jest w pracy nieobecny. Okazuje się, że jest zatrudniony… » więcej 2024-11-20, godz. 15:10 "Jest to niedopuszczalne" - mł. asp. Ewelina Karpińska o wsiadaniu za kierownicą po alkoholu [INTERWENCJA] Pięciu pijanych kierowców wpadło w ręce policjantów z Kluczborka, Wołczyna i Byczyny podczas minionego weekendu. Duży w tym udział czujnych mieszkańców… » więcej 2024-11-19, godz. 15:07 Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia. Nasz gość zwraca uwagę, że… Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim poprosił Radio Opole o nagłośnienie faktu… » więcej 2024-11-15, godz. 17:10 "Gdyby przed tym zabiegiem, ktoś powiedział mi, że w XXI w. eutanazja zwierzęcia może wyglądać w taki sposób, to… Niemal każdy, kto ma zwierzę liczy się z tym, że kiedyś nadejdzie moment rozstania. Bywają takie sytuacje, że ten moment pożegnania jest wymuszony przez… » więcej 2024-11-14, godz. 15:39 Oddziały wewnętrzne pełne pacjentów. Co jest powodem i czy można temu zaradzić? [INTERWENCJA] Brakuje miejsc na większości oddziałów wewnętrznych w opolskich szpitalach. Pacjenci, którzy z SOR-ów są kierowani do przyjęcia na internę, muszą liczyć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »