Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze…
2024-06-19, 15:10 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA]

Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami placów zabaw, czy innych terenów dużych blokowisk, to mały problem w porównaniu z tym, co... może pojawić się w naszym domu. O tym postanowiliśmy porozmawiać w audycji z biologiem dr. Grzegorzem Olosiem.
Do zajęcia się tematem zainspirował nas telefon od słuchacza z Brzegu.

- Jestem mieszkańcem Brzegu i zobaczyłem taką informację na Facebooku, że macie artykuł odnośnie ul. Rybackiej w Brzegu odnośnie gołębi, które zagnieździły się na balkonie. Powiem tak, na ul. Zamkowej, jak mieszkały gołębie po remoncie budynku doszło do tego, że zagnieździły się tam obrzeżki gołębie na ul. Jana Pawła. Tam też są gołębie i też tam są obrzeżki gołębie!. Nikt z tym nic nie robi - mówi słuchacz.
Telefon słuchacza
Telefon zainspirował nas do zgłębienia tematu: co to są te obrzeżki i jak się przed nimi ochronić.

Obrzeżki gołębie to kleszcze. Rozwijają się w gniazdach gołębi. Mogą zaatakować człowieka, kiedy stracą dostęp do naturalnych żywicieli (ptaków). Dzieje się tak na przykład podczas remontu budynków. Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą być wektorami groźnych chorób – m.in. boreliozy... O więcej szczegółów dopytaliśmy biologa dra Grzegorza Olosia.
- Istotnie gołębie mogą być rezerwuarem różnych chorób, a po drugie przez pasożyty, które na nich pasożytują, mogą przenosić te choroby na nas i tutaj słuchacz słusznie zwrócił uwagę na ów obrzeżek To jest kleszcz przy czym różni się od kleszczy, które możemy złapać gdzieś w parku czy na łące, bo to jest kleszcz, który przychodzi, kąsa w nocy i później odchodzi, nie znajdziemy go na skórze. Wróci kolejnej nocy jak zgłodnieje - tłumaczy biolog.

- Obrzeżek karmił się z reguły krwią ptaków głównie gołębi, ale jeśli była przeprowadzona na przykład jakaś termomodernizacja budynku albo jakieś prace remontowe i zablokowano dostęp gołębiom do wlatywania na przykład na stropodachy, to te obrzeżki będą automatycznie szukały innego żywiciela z głodu - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (1)
- Obrzeżek jest dosyć duży. Może dorastać od pół do jednego centymetra. Charakterystyczną ma barwę, taką pomarańczową czasem nawet wpadającą w czerwoną także tym się różni. Jest taki obły. Nie da się go nie zauważyć, natomiast z reguły go na sobie nie czujemy, bo po pierwsze atakuje w nocy, a po drugie kleszcze w swojej ślinie mają szereg substancji znieczulających. Na pewno po pewnym czasie będzie nas to swędziało - mówi dr Grzegorz Oleś.
Dr Grzegorz Oloś (2)
- Niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny w wyniku kontaktu z różnymi substancjami w ślinie kleszcza, a oprócz tego to jest wektor do bardzo wielu różnych chorób odzwierzęcych, takie które mogą przyjść na człowieka i podobnie jak kleszcze, które możemy spotkać na łące czy w lesie może, chociaż nie musi, ale może zarazić nas różnymi wirusami czy bakteriami i to z kolei może przełożyć się, w szczególności w przypadku osób starszych z jakimiś deficytami immunologicznymi na konieczność porady lekarskiej, hospitalizację i jakieś powikłania zdrowotne - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (3)
Jak się zabezpieczyć przed tymi kleszczami? Nasz ekspert radzi, by przepędzać gołębie oraz zlikwidować powierzchnie, które mogą być potencjalnie potraktowane przez ptaki jako miejsce do gniazdowania. Absolutnie nie trzeba też dokarmiać gołębi.
12

Zobacz także

2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej 2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej 2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-16, godz. 14:15 "Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA] Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej 2024-10-14, godz. 14:50 Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA] Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »