Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » «Udało mi się powiedzieć ojcu, że wkrótce zostanie…
2024-04-15, 10:59 Autor: Oleksandra Piasta

«Udało mi się powiedzieć ojcu, że wkrótce zostanie dziadkiem, ale potem zaginął na wojnie» - Historia Yulii Zhuvak

«Udało mi się powiedzieć ojcu, że wkrótce zostanie dziadkiem, ale potem zaginął na wojnie» - Historia Yulii Zhuvak
Ojciec Yulii pracował w Polsce ponad 8 lat, ale gdy na Ukrainie wybuchła wojna, natychmiast wrócił, by bronić swojego kraju. Po jednej z misji bojowych w obwodzie ługańskim przestał się komunikować i obecnie uznawany jest za zaginionego. Rodzina Yulii próbuje go odnaleźć od prawie dwóch lat. Wraz z żonami i matkami innych żołnierzy, którzy przebywają w niewoli rosyjskiej lub również są uznawani za zaginionych, rodzina Yulii poszukuje informacji na temat losów ojca i innych żołnierzy. Będąc w Polsce dziewczyna postanowiła pomagać Siłom Zbrojnym Ukrainy, piecze ciasta na zamówienie. A dochód ze sprzedaży przekazuje na potrzeby wojska.

Батько Юлії понад 8 років працював у Польщі, але, коли в Україні почалася війна, одразу повернувся боронити свою державу. Після одного з бойових завдань на Луганщині, він перестав виходити на зв’язок і зараз вважається зниклим безвісти. Майже два роки родина Юлії намагається його розшукати. Разом з дружинами і матерями інших військовослужбовців, які знаходяться у російському полоні чи також вважаються зниклими, родина Юлії шукає інформацію про долю свого батька та інших військових. Перебуваючи у Польщі дівчина вирішила посильно допомагати ЗСУ, вона випікає торти на замовлення. А кошти від продажу переказує на потреби військових.

Zobacz także

2024-05-23, godz. 10:23 «Wiem, czym jest wojna i jaki los spotyka naszych żołnierzy» - historia Ruslany Matyuninej Rodzina Ruslany wie z pierwszej ręki, jak wygląda wojna. W 2014 roku, kiedy Rosja dopiero rozpoczynała okupację Ukrainy, w obwodzie ługańskim zginął jej… » więcej 2024-05-19, godz. 11:32 «Nie uciekłam z powodu eksplozji, nie ewakuowałam się, wiadomość o wojnie otrzymałam w autobusie» - historia Natalii… Natalia planowała „podbić świat”, pracować w różnych krajach i rozwijać się. Jednak wojna zniszczyła jej plany. Wiadomość o wojnie dziewczyna otrzymała… » więcej 2024-05-06, godz. 11:01 «W pociągu ewakuacyjnym kazano nam wszystkim usiąść na podłodze, a dzieci ukryć pod stołami» - Historia Nadiji… Nadija przyjechała do Opola z Odessy. Uciekła pierwszego dnia wojny po trafieniu rakietą w pobliżu jej wieżowca. Początkowo dziewczyna wraz z synem mieszkała… » więcej 2024-04-23, godz. 12:07 «Gdy uciekałyśmy z miasta, zabrałyśmy ze sobą jedynie psa, skrzypce i butelkę wody» - historia Sofii Hromovej Sofia przyjechała do Opola z Charkowa. Od początku wojny, podobnie jak teraz, jej rodzinne miasto jest pod ciągłym ostrzałem okupantów. Gdy uciekały z niego… » więcej 2024-04-12, godz. 13:03 «Apelujemy do wszystkich kandydatów żeby przekazali swoi banery na front» - Ola Czarnecka Po aktywnej kampanii wyborczej w miastach i wsiach Polski pozostało wiele banerów i plakatów kandydatów do samorządów lokalnych. Zgodnie z prawem uczestnicy… » więcej 2024-04-09, godz. 10:51 «Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Pols… W najbliższy weekend w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się prezentacja książek w ramach konkursu literackiego „Mój 1 i 101 dzień w Polsce”… » więcej 2024-04-08, godz. 14:03 «Сórka zapytała mnie: dlaczego umierają ojcowie moich kolegów z klasy? Dlaczego Putin nas zaatakował?», - historia… Alona przyjechała do Polski pół roku temu, przez pierwsze półtora roku wojny na Ukrainie dziewczyna zaangażowała się w aktywny wolontariat. Razem z siostrą… » więcej 2024-04-05, godz. 14:06 Dzień Otwarty w LO 1, wystawa broni, strzelectwo sportowe oraz akcja na rzecz Ukrainy W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu dziś dzień otwarty. Zorganizowano m.in. wystawę broni strzeleckiej przygotowaną… » więcej 2024-03-29, godz. 14:47 «Nikt nas nie uczył, jak żyć w takich warunkach, że nie będziemy mieli przyszłości» - Historia Tetiany Borzil… Tetiana wraz z rodziną przybyła do Polski z okupowanych terenów obwodu ługańskiego. Znaleźli bezpieczne i wygodne miejsce do życia w Kluczborku na Opolszczyźnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »