Radio Opole » Festiwal opolski 2021 » Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiw…

Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiwalowych

2021-06-19, 11:45 Autor: IAR/Bogusław Kalisz

Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk

Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego STS-u. Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Pejzaż”. Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

W sumie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. Przez niemal sześć dekad nie odbył się tylko raz, w 1982 roku, z powodu trwającego stanu wojennego. Cztery razy nie odbył się w czerwcu - w 1986, 2010, 2017 i 2020 roku. W ubiegłym roku imprezę przeniesiono na wrzesień z uwagi na pandemię koronawirusa. Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Zobacz także

2022-06-18, godz. 23:59, Kultura i rozrywka 59. KFPP: "Debiuty" wystartowały. Tu gra toczy się o nagrodę im. Anny Jantar Ostatnim koncertem dzisiejszego wieczoru w ramach 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki są Debiuty. To dziesięć piosenek. » więcej 2021-09-10, godz. 23:50, Dobre Granie w Radiu Opole Kuba Badach w Dobrym Graniu! Kuba Badach odwiedził Radio Opole podczas przygotowań do 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Porozmawialiśmy o reedycji płyty 'Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha”. Artysta opowiedział o interpretowaniu twórczości jednego z polskich… » więcej 2021-09-08, godz. 14:11, Na afiszu (DAB+) Wspomnienia festiwalowe Ludmiły Wocial-Zawdzkiej Wodecki, Mlynkova, Prońko, Łosowski, Borys i Stuhr. Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki wzbogaciła się o kolejne nazwiska. O wzruszeniach, ale także o... kolorach jakie temu wydarzeniu towarzyszyły opowiada Ludmiła Wocial-Zawdzka… » więcej 2021-09-06, godz. 23:52, Kultura i rozrywka 58. KFPP. Tegoroczny festiwal przeszedł do historii. Muzyczne święto polskiej piosenki zamknęła Scena Alternatywna [ZDJĘCIA] Koncert 'Muzyka z innej planety' zakończył tegoroczny 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Poniedziałkowe koncerty przyciągnęły fanów muzyki alternatywnej. » więcej 2021-09-06, godz. 20:33, Kultura i rozrywka 58. KFPP: opolską scenę opanował alternatywny rock. Dziś ostatni festiwalowy wieczór [ZDJĘCIA] Dwa ostatnie koncerty 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki wypełni muzyka alternatywna. W pierwszej części usłyszymy alternatywny rock, a w drugiej 'Muzykę z innej planety'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »