Powstańcy śląscy w 1921 r. [unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe]
W dzisiejszej audycji historia Pawła Gwóździa, urodzonego w podopolskiej wsi Domecko, gońca Komitetu Plebiscytowego, uczestnika III Powstania Śląskiego, pisarza w I Batalionie VI Pułku Grupy Wschód, uczestnika walk w Gliwicach i Zabrzu.
Audycja opowiada o ludziach, którzy mieszkając na terenie państwa niemieckiego, prowadzili w XX w. szeroko zakrojoną działalność na rzecz polskości. Często pojawiają się tu historie ludzi związanych ze Związkiem Polaków w Niemczech, Związkiem Harcerstwa Polskiego w Niemczech, ale także z innymi organizacjami polskimi.
W audycji jest też miejsce na rozmowy ze świadkami bądź uczestnikami walki zbrojnej, zmierzającej do nadania polskości należnej pozycji na Śląsku. Są tu także promowane sylwetki spadkobierców idei Rodła, którzy w dzisiejszych czasach zajmują się działalnością patriotyczną, zgodnie z zasadami zawartymi w Pięciu Prawdach Polaków. Pojawiają się też komentarze i wywiady z ekspertami. Ambicją autorki jest odkurzanie biografii wspaniałych Rodłaków, którzy za trwanie w polskości na śląskiej ziemi płacili najwyższą cenę utraty życia, zdrowia i majątku.
Rodło to znak graficzny przedstawiający bieg rzeki Wisły, wraz z zaznaczonym Krakowem. Od grudnia 1932 roku jest oficjalnym logotypem używanym przez Związek Polaków w Niemczech. Warto też pamiętać, że jego autorka Janina Kłopocka spoczęła wśród najbliższych, na cmentarzu w Oleśnie.