Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym…
2023-10-16, 09:00 Autor: IAR/#Banach

Wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny

Grafika - Instytut Pileckiego
Grafika - Instytut Pileckiego
W Warszawie otwarta została wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny. Ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", inaugurującą nową przestrzeń wystawienniczą w "Domu Bez Kantów", zorganizował Instytut Pileckiego.
Dyrektor Instytutu Magdalena Gawin wyjaśniła, że wystawa poświęcona jest szwajcarskiej "grupie Aleksandra Ładosia" i innym polskim dyplomatom działającym w różnych państwach, którzy podczas II wojny światowej, wystawiając fałszywe paszporty, ratowali skazanych przez Niemców na Zagładę Żydów. "To nie jest wystawa tylko o dobrych ludziach, przede wszystkim ona daje nam do myślenia, jak ważne jest zachowanie struktur państwa. Państwo polskie zostało zniszczone przez Niemców, natomiast zostały nam poselstwa w Bernie, w Turcji, w Japonii i dzięki temu Polacy mogli zorganizować jedną z największych akcji pomocowych w Europie. Dyplomaci, którzy mieli instrumenty państwa, międzynarodowe kontakty, mogli zorganizować właśnie takie wielkie akcje pomocowe. Tak naprawdę dyplomaci uratowali największą grupę Żydów z Zagłady" - podkreśliła.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił podczas uroczystości, że polscy dyplomaci dowiedli swoimi działaniami w czasie II wojny, że przyświecały im ideały humanistyczne. "To jest opowieść o polskich i zagranicznych dyplomatach z lat II wojny światowej, którzy, współpracując ze sobą, a także ze środowiskami żydowskimi na świecie, uratowali tysiące ludzkich istnień. Działalność polskich i zagranicznych dyplomatów w latach wojny stanowi uzasadniony powód do dumy. Ich dokonania są dowodem indywidualnej odwagi i humanitaryzmu" - zaznaczył.

Na uroczystości byli też potomkowie polskich dyplomatów, wśród nich wnuczka Konsula Generalnego RP w Stambule Wojciecha Rychlewicza Anna Whitty, która dziękowała za pamięć o dziadku. "Był niezwykle skromnym człowiekiem, dla niego nie istniała różnica między polskimi chrześcijanami i polskimi Żydami. Wierzył głęboko, że każdy człowiek powinien być traktowany z godnością. Udowodnił, że warto czynić dobro bez szukania poklasku i sławy" - dodała.

Według badaczy działań polskich dyplomatów, w czasie II wojny światowej wystawili oni około osiem tysięcy fałszywych paszportów głównie państw Ameryki Południowej, dzięki którym uratowało się około trzech tysięcy Żydów skazanych na Zagładę w okupowanej przez Niemców Europie.

Odwiedzający ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", będą mogli wziąć udział w warsztatach z kaligrafii, z protokołu dyplomatycznego, zaplanowano także kuratorskie oprowadzanie po wystawie czy spotkania z potomkami bohaterów wystawy.

Zobacz także

2023-11-21, godz. 19:00 23 listopada Ogólnopolska konferencja naukowa „»Naród z Partią, Partia z Narodem«. Święta państwowe i oficjalne uroczystości w Polsce 1944–1989” – Kraków… » więcej 2023-11-21, godz. 14:00 W czwartek spotkanie z synem "Cacki" 23 listopada o godz. 18.00 odbędzie się "Widzenie na Rakowieckiej" z Andrzejem Stryjewskim, synem legendarnego sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Spotkanie… » więcej 2023-11-21, godz. 11:00 Film "Powstaniec 1863" niebawem w kinach To będzie epicka opowieść o księdzu generale Stanisławie Brzósce i największym polskim zrywie narodowym - powstaniu styczniowym. Tworzenie filmu "Powstaniec… » więcej 2023-11-21, godz. 09:00 17 lat temu doszło do katastrofy w kopalni Halemba 17 lat temu, 21 listopada 2006 roku, doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof we współczesnym polskim górnictwie. W wybuchu metanu i eksplozji pyłu… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 21 listopada » więcej 2023-11-20, godz. 16:49 IPN otrzymał archiwa Związku Polaków w Niemczech [DŹWIĘK] Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponadstuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów dokumentów, zdjęć i nagrań… » więcej 2023-11-20, godz. 16:29 W Lublinie odnaleziono szczątki ofiar komunizmu Szczątki kolejnych ofiar komunistycznego terroru odnaleziono w Lublinie. Prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ulicy Unickiej prowadził Zespół Biura Poszukiwań… » więcej 2023-11-20, godz. 13:00 25 lat temu zmarł Marian Brandys 25 lat temu - 20 listopada 1998 roku - zmarł Marian Brandys, pisarz i eseista, mistrz reportażu historycznego. Największą popularność przyniosły mu książki… » więcej 2023-11-20, godz. 11:00 ORP "Sokół" rozpoczął swoją ostatnią podróż Gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki" informuje, że okręt podwodny ORP "Sokół" rozpoczął podróż z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu do centrum Gdyni. Tam… » więcej 2023-11-20, godz. 08:00 Prawie 2 miliony euro za kapelusz Napoleona Bonaparte Za rekordową kwotę prawie dwóch milionów euro sprzedano na aukcji kapelusz należący do Napoleona Bonaparte. Kwota pobiła poprzedni rekord kapelusza napoleońskiego… » więcej
139140141142143
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »