Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau…
2023-10-11, 14:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

80 lat temu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Niemcy rozstrzelali 54 więźniów

Widok na bramę byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Widok na bramę byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
80 lat temu, 11 października 1943 roku, w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau rozstrzelano 54 więźniów polskiej narodowości, podejrzanych o przynależność do obozowego ruchu oporu. Wśród nich byli wojskowi, działacze polityczni i społeczni, między innymi członkowie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowych (wcześniej Tajna Organizacja Wojskowa), który założył w Auschwitz jesienią 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki, w obozie posługujący się nazwiskiem Tomasz Serafiński.
Zginęła część dowództwa ZOW: podpułkownik Juliusz Gilewicz i jego brat major Kazimierz Gilewicz, kapitan Tadeusz Paolone - w obozie pod nazwiskiem Lisowski, podpułkownik Teofil Dziama, Jan Mosdorf, major Zygmunt Bończa-Bohdanowski oraz podpułkownik Kazimierz Stamirowski, adiutant Józefa Piłsudskiego.

Więźniowie zostali rozstrzelani pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku numer 11. Wykonawcami egzekucji byli esesmani: Wilhelm Claussen, który zmarł w 1948 roku w krakowskim więzieniu jeszcze przed procesem, i Friedrich Stiewitz, później zaginiony i po wojnie uznany za zmarłego.

Członkowie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowych organizowali lekarstwa, żywność i ciepłą odzież dla więźniów, kolportowali do obozu informacje z zewnątrz, a także przekazywali meldunki poza teren Auschwitz. Przygotowywali również oddziały, które - przy wsparciu z zewnątrz partyzantki Armii Krajowej - miały wywołać powstanie w obozie, jednak plany te nie doszły do skutku. Rotmistrz Pilecki, który na zlecenie polskiego państwa podziemnego sporządził raport o sytuacji i zbrodniach niemieckich w obozie, zagrożony dekonspiracją, w kwietniu 1943 roku uciekł z Auschwitz. Po ucieczce nadal działał w ruchu oporu w okupowanym kraju.

W 1943 roku Niemcy podjęli liczne działania w celu stłumienia obozowej konspiracji. Od 16 do 29 września, wskutek donosu konfidentów, aresztowali w Auschwitz 74 osoby związane z ruchem oporu. Więźniowie zostali oskarżeni o spisek przeciwko SS w obozie i osadzeni w bunkrach bloku 11. Po brutalnych przesłuchaniach prowadzonych przez gestapo, część aresztowanych zwolniono, 54 osoby rozstrzelano 11 października.

W sumie w zbiorowych egzekucjach - 25 stycznia i 11 października 1943 - Niemcy zamordowali ponad stu więźniów. Jednak represje nie zdusiły oporu, po zgładzeniu działaczy powstały nowe punkty konspiracji.

Utworzona przez Pileckiego organizacja - Związek Organizacji Wojskowych - z czasem rozrosła się do wielu komórek ulokowanych w kilku komandach obozu. Należeli do niej między innymi narciarz Bronisław Czech, rzeźbiarz Xawery Dunikowski i pięściarz Tadeusz Pietrzykowski. Do ZOW należało też kilku więźniów funkcyjnych. Celem Pileckiego było połączenie wszystkich grup konspiracyjnych działających w obozie i przygotowanie powstania.

(więcej)

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, funkcjonujący w latach 1940-1945, był jednym z największych miejsc męczeństwa i zagłady podczas II wojny światowej. Za początek działania Auschwitz-Birkenau uważa się 14 czerwca 1940 roku, dzień przywiezienia do obozu pierwszego masowego transportu polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Budowa Auschwitz II-Birkenau rozpoczęła się w październiku 1941 roku, a pierwsi więźniowie trafili tam na początku 1942-go. Odtąd obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, przeprowadzonego na europejskich Żydach.

Przyjmuje się, że w obozie zginęło co najmniej milion 100 tysięcy osób, głównie Żydów, którzy stanowili 90 procent ofiar, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Większość z nich - zarówno mężczyzn, kobiet, jak i dzieci - bezpośrednio po przywiezieniu do obozu kierowano na śmierć w komorach gazowych. Pozostali więźniowie ginęli wskutek niewolniczej pracy, głodu, tortur, egzekucji i pseudomedycznych zbrodniczych eksperymentów.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili ponad 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym około pół tysiąca dzieci. W rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, uchwalony przez ONZ w 2005 roku.

Po wojnie, w 1979 roku, Auschwitz-Birkenau został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na tej liście. Figuruje pod oficjalną nazwą: "Auschwitz-Birkenau: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

Na terenie obozu zagłady znajduje się Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nazwy: Auschwitz i Birkenau są zniemczonymi przez okupanta odpowiednikami polskich miejscowości: Oświęcim i Brzezinka.

W rocznicę przywiezienia do obozu pierwszego masowego transportu Polaków w 1940 roku - 14 czerwca - uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Zobacz także

2024-01-15, godz. 15:00 Historycy IPN-u będą szkolić żołnierzy Historycy Instytutu Pamięci Narodowej będą uczyć historii Polski żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozumienie o współpracy w tej sprawie podpisali… » więcej 2024-01-15, godz. 14:00 94 lata temu zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie 94 lata temu - 15 stycznia 1930 roku - zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie. Stało się to równo dwa lata po rozpoczęciu nadawania… » więcej 2024-01-15, godz. 13:30 Ambasador RP w Rosji krytycznie o likwidacji polskich miejsc pamięci Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski odwiedził cmentarz w Lewaszowie, aby oddać hołd Polakom zamordowanym przez sowieckich oprawców. To tam znajdował… » więcej 2024-01-15, godz. 11:00 155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański, dramaturg, poeta i malarz Młodej Polski 155 lat temu, 15 stycznia 1869 roku, urodził się Stanisław Wyspiański, jeden z najwybitniejszych polskich twórców - malarz, rysownik i grafik, a także poeta… » więcej 2024-01-15, godz. 07:30 Droższe bilety do Luwru Paryskie muzeum Luwr podnosi ceny biletów. Od dziś (15.01) wzrosną one niemal o 30 procent. To nie jedyna placówka w Paryżu, która podnosi taryfy. Głównym… » więcej 2024-01-15, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 15 stycznia » więcej 2024-01-14, godz. 11:56 Ferie w Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego - zajęcia dla grup zorganizowanych - kartki pocztowe W ramach akcji "Zima w mieście" szkoły i świetlice organizują wyjścia… » więcej 2024-01-14, godz. 09:00 90 lat temu urodził się Marek Hłasko 90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z… » więcej 2024-01-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 stycznia » więcej 2024-01-13, godz. 11:45 W Muzeum na Rakowieckiej spotkanie w ramach setnej rocznicy urodzin śp. Henryka Kończykowskiego „Halicza” W południe w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie rozpocznie się spotkanie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Henryka… » więcej
125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »