Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na Festiwalu 'Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci' debata…
2023-09-28, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" debata o wojennych losach kobiet

15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". [plakat organizatora]
15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". [plakat organizatora]
15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oficjalnie otwarty. Uroczysta gala rozpoczynająca Festiwal NNW odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym, wzięli w niej udział dokumentaliści z Polski i zagranicy, a także świadkowie historii - honorowi goście Festiwalu.
Wojenna tragedia kobiet to nie tylko wspomnienie dawnych konfliktów, lecz równie aktualny problem współczesnych wojen - mówili uczestnicy debaty "Wojna - losy kobiet" podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. W czasie imprezy pokazywane są filmy akcentujące między innymi traumatyczne doświadczenia kobiet związane z drugą wojną światową, zbrodniami sowieckimi i konfliktem na Bałkanach.

W upamiętnienie ofiar niemieckich obozów zaangażowała się Margot Löhr. Hamburska psycholog, zbierając materiały do jednej ze swych książek, znalazła w rejestrach urzędowych dużą liczbę zgonów małych dzieci. Okazało się, że były to dzieci robotnic przymusowych, odbierane im po urodzeniu i przetrzymywane w skrajnie złych warunkach.
"Znalazłam dzieci, które umierały w obozach. Zastanowiło mnie to, gdyż wcześniej myślałam, że są tam tylko mężczyźni i kobiety. Nie mogłam tego tak zostawić. Musiałam dowiedzieć się, co tam się wydarzyło. Okazało się, że kilkudniowe, kilkumiesięczne dzieci umierały z głodu. Znalazłam ich więcej" - mówiła niemiecka psycholog.

Na pokazie specjalnym na Festiwalu NNW wyświetlono film węgierskiej reżyser Fruzsiny Skrabski "Uciszony wstyd". Jego kontynuacją jest produkcja "Odziedziczony wstyd".
Pierwszy obraz opowiada o ofiarach gwałtów podczas sowieckiej okupacji Węgier, a drugi dotyczy traumy kolejnych pokoleń. Fruzsina Skrabski podkreśliła, że film z udziałem ofiar sowieckich gwałtów był swego rodzaju terapią.

"Uważam, że o tych tragediach powinno się mówić w rodzinach jak najszybciej, jak najprędzej. To bardzo pomaga. Mogę to stwierdzić na podstawie moich filmów. Ich bohaterowie, te rodziny, przezwyciężyły trochę tę traumę i doszły do tego, dlaczego ich mama, ich babcia tak się zachowała, postąpiła tak, a nie inaczej" - tłumaczyła Fruzsina Skrabski.

O tym, że dramat kobiet oznacza również dramat ich dzieci, mówił ukraiński reżyser Roman Browko. Zauważył, że widać to szczególnie w obliczu porwania przez Rosjan tysięcy dzieci z południa i wschodu Ukrainy.

"Rosja robi wszystko, żeby zniszczyć ukraińską tożsamość narodową, samoidentyfikację tych dzieci. Żeby one zapomniały, że były kiedyś Ukraińcami. Dzieci są uczone od przedszkola w atmosferze nienawiści do Ukrainy, do świata zachodniego, demokratycznego. uczą się z historii z książek, w których bohaterami są Stalin, Lenin i Dzierżyński" - powiedział Roman Browko.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW organizowany jest po raz piętnasty. W tym roku to ponad 200 filmów fabularnych, dokumentalnych i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. Impreza potrwa do soboty.

Zobacz także

2023-09-28, godz. 10:00 84 lata temu skapitulowała Warszawa 84 lata temu, 28 września 1939 roku, skapitulowała Warszawa. O godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes… » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 września » więcej 2023-09-27, godz. 16:00 W Jastkowie odkryto pozostałości wczesnosłowiańskiej osady W miejscowości Józefów Pociecha koło Jastkowa w Lubelskiem odnaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Odkryto je w miejscu realizowanej inwestycji… » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 I Festiwal Historyczny Już w najbliższą sobotę 30 września 2023 r. w Szklarskiej Porębie odbędzie się I Festiwal Historyczny. » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kierunek muzeum Muzeum Śląska Opolskiego rozpoczyna oficjalnie projekt "Kierunek Muzeum – projekt edukacyjny"! Dzięki hojnym dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa… » więcej 2023-09-27, godz. 11:30 15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Debata "Wojna - losy kobiet" - rozpocznie (14.00) cykl spotkań ze świadkami historii, historykami i dokumentalistami 15. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni… » więcej 2023-09-27, godz. 10:00 Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, obchodzony w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski 84 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej przez wojska niemieckie Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza konspiracyjna organizacja… » więcej 2023-09-27, godz. 08:00 Archiwum Akt Nowych zaprezentowało oryginalne dokumenty w 80. rocznicę akcji "Wilanów" Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentowało oryginalne dokumenty z akcji "Wilanów". Wczoraj (26.09) minęła 80. rocznica wydarzeń wymierzonych w niemieckich… » więcej 2023-09-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 27 września » więcej
145146147148149
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »