Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów…
2023-08-24, 17:15 Autor: AR)/#Banach/i hk/w mk

IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. [Fot. Katarzyna Adamów (IPN)]
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie przekazania zbiorów podpisał dziś prezes Związku Stanisław Zalewski, wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.
Stanisław Zalewski wyjaśniał, że zbiory Związku muszą być odpowiednio przechowywane i służyć kolejnym pokoleniom jako dowód martyrologii Polaków. "Wszelkiego rodzaju dowody materialne, to nośniki pamięci narodowej, jeżeli one zginą, to i pamięć zginie. Dlatego należy zadbać o nie w taki sposób, aby żyły" - powiedział.

W zbiorach Związku są między innymi dokumenty związane z działalnością organizacji, ale też dokumenty obozowe, pokazujące różnoraką działalność w obozach, a nawet wspomnienia i utwory literackie.

Wiceprezes IPN Matusz Szpytma mówił, że zbiory Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych będą niezwykle cennym uzupełnieniem zasobów archiwalnych Instytutu. "Cóż może być ważniejsze niż dokumenty dotyczące obozów koncentracyjnych, które należały do więźniów tych obozów, opisujące ich przeżycia - to jest bardzo cenne" - powiedział. Dodał, że posiadając w Archiwum tego rodzaju dokumenty, będzie można udostępniać je badaczom, dzięki czemu pamięć o tragedii milionów Polaków nie zaginie.

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk mówiła, że zbiór dokumentów Związku będzie niezwykle pomocny w ustalaniu losów ofiar niemieckich zbrodniarzy. "Te dokumenty będą uzupełnieniem naszego zbioru i pozwolą nam uzupełnić bazę danych, chociażby realizować dalej projekt straty.pl, w ramach którego staramy się jak najwięcej ofiar nazwać po imieniu. Przywrócić w ten sposób pamięć o nich i o gehennie, którą przeżyli podczas II wojny" - tłumaczyła.

Pierwszym zbiorem archiwaliów jakie trafią do Archiwum IPN będą dokumenty pochodzące z krakowskiego oddziału Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w następnej kolejności przekazane zostaną zbiory z centrali Związku.

Zobacz także

2023-09-20, godz. 14:00 Zaginione kroniki Powstania Warszawskiego Już dzisiaj 20 września, o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanek Historia IPN na inauguracyjne spotkanie z cyklu „Historia zapisana w fotografii”. » więcej 2023-09-20, godz. 12:00 Powstali 1863-1864 Jeszcze tylko dzisiaj można oglądać w Brzegu wystawę: Powstali 1863-1864 przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. » więcej 2023-09-20, godz. 10:00 Tajemnice bezpieki uż 26 września (we wtorek), o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanku Historia IPN, na ul. Marszałkowską 21/25 na spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka… » więcej 2023-09-20, godz. 08:00 Pancerna pięść II RP Już w sobotę w ramach cyklu Wartalk w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu spotkanie z Jędrzejem Korbalem, który opowie o wojskach… » więcej 2023-09-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 września » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Łączka i inne miejsca poszukiwań Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna VII edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” i zaprasza do udziału! » więcej 2023-09-19, godz. 14:00 Niezwykły zamek Jednym z ciekawszych eksponatów w Muzeum Ziemi Kozielskiej jest zamek z pałacu w Polskiej Cerekwi z XVII wieku, który odnaleziono w latach 70. XX w. w zamkowych… » więcej 2023-09-19, godz. 12:00 Niezłomni liderzy Kościoła Z okazji 70 rocznicy aresztowania kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędą… » więcej 2023-09-19, godz. 10:00 Generał Mieczysław Smorawiński zapamiętany Ostatni lokator pałacu Lubomirskich gen.Mieczysław Smorawiński wystawę pod tym tytułem można już oglądać w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. » więcej 2023-09-19, godz. 08:00 Śląski wymiar niepodległości Już za dwa dni w czwartek przegląd filmów dokumentalnych o walce kobiet o polski Śląsk.Wydarzenie zaplanowane zostało w Muzeum Niepodległości w Warsza… » więcej
151152153154155
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »