Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 79 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska, jeden…
2023-08-11, 12:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

79 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska, jeden z oddziałów NSZ

Brygada Świętokrzyska (odznaka powojenna). [fot. wikipedia/domena publiczna/Topory (talk) - Przekształcone przez Topory (talk) zdjęcie z Allegro za zgodą autora Djar69.]
Brygada Świętokrzyska (odznaka powojenna). [fot. wikipedia/domena publiczna/Topory (talk) - Przekształcone przez Topory (talk) zdjęcie z Allegro za zgodą autora Djar69.]
79 lat temu - 11 sierpnia 1944 roku - w Lasocinie na Kielecczyźnie powstała Brygada Świętokrzyska, jeden z oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, który nie podporządkował się Armii Krajowej. Jej żołnierze walczyli z Niemcami i z sowietami oraz z bandami rabującymi polską ludność.
Pierwszym dowódcą został pułkownik Antoni Szacki, pseudonim "Bohun". Pod jego rozkazami znalazło się około tysiąca ludzi. Oddziały brygady współpracowały z oddziałami AK, Batalionów Chłopskich, a także NSZ-AK biorącymi udział w akcji "Burza". Żołnierze toczyli ciężkie walki z Niemcami w styczniu 1945 roku w okolicach Uniejowa.

Wobec zbliżającej się Armii Czerwonej "Bohun" zdecydował się przedostać na Zachód, by połączyć się z Polskimi Siłami Zbrojnymi pod dowództwem generała Władysława Andersa. Dzięki lokalnym, doraźnym i taktycznym porozumieniom z jednostkami niemieckimi brygada przedostała się do jednostek alianckich. Przechodząc przez Czechy, 5 maja 1945 roku, wyzwoliła ponad tysiąc kobiet z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie (filia KL Flossenbürg). Potem połączyła się z wojskami amerykańskimi generała George'a Pattona.

Po uznaniu operacyjnego zwierzchnictwa amerykańskiego wzięła udział w walkach z Niemcami na terenie Czech. Żołnierze brygady wspólnie z oddziałami USA między innymi wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej, w tym dwóch generałów. W dowód uznania i podkreślenia, że Brygada Świętokrzyska jest jednostką sojuszniczą, Amerykanie pozwolili jej żołnierzom i oficerom, jako jedynej jednostce polskiej, na noszenie naszywki 2. Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej „Indian Head”. Po wojnie nie zgodzili się na żądanie Stalina, by wydać mu żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej. We wrześniu 1945 roku oddział przekształcono w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec. "Bohun" został ich pierwszym dowódcą.

W czasach PRL komunistyczne władze oskarżały Brygadę Świętokrzyską o kolaborację w czasie II wojny światowej z oddziałami niemieckimi. Sam Antoni Szacki był ścigany przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. Dziś historycy dementują te zarzuty. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej nigdy nie współpracowali z Niemcami. "Jej żołnierze walczyli z Niemcami, sowietami, bandami rabującymi ludność polską" - mówi. Dodaje, że przywoływanie tezy o współpracy Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami jest "powielaniem czarnej legendy, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego".

(więcej)

Po wojnie żołnierze Brygady Świętokrzyskiej nie mogąc wrócić do komunistycznej Polski, osiedlali się we Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Antoni Szacki zamieszkał najpierw w Niemczech, potem we Francji. Komunistyczne władze w Polsce wystąpiły do Francji z wnioskiem o jego ekstradycję, oskarżając go o kolaborację z Niemcami. Wniosek został odrzucony, do czego przyczyniły się między innymi świadectwa więźniarek obozu w Holiszowie, które zeznały przed sądem, że Szacki jako dowódca Brygady Świętokrzyskiej uratował im życie. Komuniści podjęli nieudaną próbę porwania "Bohuna". Prowadzili też przeciw niemu kampanię propagandową. W Polsce żołnierze Brygady Świętokrzyskiej byli skazywani w licznych procesach w komunistycznych sądach na kary śmierci lub długoletniego więzienia.

Od 2016 roku w Holiszowie odbywają się państwowe uroczystości w rocznicę wyzwolenia obozu z udziałem asysty Wojska Polskiego oraz weteranów NSZ. W 2018 roku odsłonięto tam pamiątkową tablicę.

Zobacz także

2024-08-11, godz. 11:00 87. rocznica tzw. Operacji Polskiej NKWD, wymierzonej w Polaków w ZSRR 87 lat temu, 11 sierpnia 1937 roku, rozpoczęła się tzw. Operacja Polska, wymierzona w Polaków mieszkających w Związku Radzieckim. Szef NKWD Nikołaj Jeżow… » więcej 2024-08-11, godz. 09:00 80 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska, jeden z oddziałów NSZ 80 lat temu, 11 sierpnia 1944 roku, w Lasocinie na Kielecczyźnie powstała Brygada Świętokrzyska, jeden z oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, który nie… » więcej 2024-08-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 sierpnia » więcej 2024-08-10, godz. 11:00 Opaski powstańcze przekazane do Muzeum Powstania Warszawskiego Oryginalne powstańcze opaski trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Należały do Juliusza Lecha Zbyszyńskiego pseudonim Zbyszek oraz Jadwigi Ireny Zbyszyńskiej-Grzybowskiej… » więcej 2024-08-10, godz. 09:00 103 lata temu urodził się Bohdan Tomaszewski, wybitny dziennikarz sportowy i publicysta 103 lata temu, 10 sierpnia 1921 roku, urodził się Bohdan Tomaszewski, wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych… » więcej 2024-08-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 sierpnia » więcej 2024-08-09, godz. 15:00 Major Jakub Tomaszewski „Tomek” o akcji powstańczej odbicia niemieckiego pociągu na Woli Na warszawskiej Woli przy Cmentarzu Powązkowskim upamiętniono żołnierzy Kompanii „Maciek” Batalionu „Zośka” poległych 80 lat temu podczas nieudanego… » więcej 2024-08-09, godz. 13:00 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki 79 lat temu, 9 sierpnia 1945 roku, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, trzy dni po ataku jądrowym na Hiroszimę. Były to jedyne w historii przypadki… » więcej 2024-08-09, godz. 11:00 160 lat temu urodził się Roman Dmowski, polityk i publicysta 160 lat temu, 9 sierpnia 1864 roku, urodził się Roman Dmowski, jeden z "ojców" niepodległości Polski, zaliczany do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej… » więcej 2024-08-09, godz. 09:00 Przed gmachem MHP pojawi się wystawa poświęcona bohaterom powstania styczniowego Przed gmachem Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli pojawi się wystawa poświęcona bohaterom powstania styczniowego - "Powstali 1863-64". Plenerowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »