Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę…
2023-06-16, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł

40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę do Polski

Jan Paweł II na Górze Świetej Anny [fot. Ryszard Łabus]
Jan Paweł II na Górze Świetej Anny [fot. Ryszard Łabus]
40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę do Polski. Wizyta trwała osiem dni, od 16 do 23 czerwca 1983 roku, i była 18. zagraniczną podróżą papieża. Przebiegała pod znakiem stanu wojennego, wprowadzonego przez komunistyczne władze 13 grudnia 1981 roku, a od pół roku zawieszonego. Celem wizyty papieża były uroczystości jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, mottem zaś stały się słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego zaraz po przylocie: "Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!".
Jan Paweł II odwiedził osiem miejsc: Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę św. Anny i Kraków. Wygłosił 7 homilii i 42 przemówienia, beatyfikował Urszulę Ledóchowską, Adama Chmielowskiego i Józefa Kalinowskiego. Na Jasnej Górze papież zostawił Matce Bożej, jako wotum za ocalenie życia, pas sutanny przestrzelony w dniu zamachu na niego - 13 maja 1981 roku.

Papież dwukrotnie rozmawiał z generałem Wojciechem Jaruzelskim i nieoficjalnie spotkał się w Tatrach z Lechem Wałęsą, przewodniczącym zdelegalizowanej Solidarności. Podczas tej pielgrzymki odbyło się też ekumeniczne spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami różnych niekatolickich wyznań chrześcijańskich oraz wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej.

Na całej trasie pielgrzymki papieża witały tłumy ludzi. Mimo wysiłków służb MSW, żeby nie dopuścić do wnoszenia na spotkania transparentów Solidarności, było ich bardzo wiele, a Jan Paweł II zauważał je z aprobatą.

Szerokim echem odbiła się homilia wygłoszona przez papieża 20 czerwca podczas mszy na dawnym lotnisku w Muchowcu pod Katowicami. Jan Paweł II przypomniał, że miłość jest większa od sprawiedliwości, a miłość społeczna, która spaja naród, przewyższa sprawiedliwość społeczną. Papież Polak podkreślił znaczenie i wartość rodziny we współczesnym świecie. Przypomniał, że prawa człowieka mają pierwszeństwo przed kapitałem i produkcją, i równocześnie wskazał na potrzebę rzetelnej pracy i odnowy moralnej narodu.

Najwięcej wiernych uczestniczyło we mszach świętych odprawionych przez papieża na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia (obecnie Stadion Narodowy) - półtora miliona ludzi i na krakowskich Błoniach - dwa i pół miliona osób.

W trakcie ceremonii pożegnalnej 23 czerwca na lotnisku w podkrakowskich Balicach odśpiewano ostatnią pieśń tej pielgrzymki "My chcemy Boga".

Miesiąc po papieskiej wizycie, 22 lipca 1983 roku, generał Wojciech Jaruzelski zniósł w Polsce stan wojenny.

(więcej)

Podczas wizyty ówczesne władze nie pozwoliły papieżowi na podróż na Wybrzeże, dlatego rozmowa z Lechem Wałęsą, przewodniczącym zdelegalizowanej Solidarności, odbyła się w tzw. prywatnej części pielgrzymki w Tatrach. W Poznaniu nie pozwolono Janowi Pawłowi II klęknąć przed pomnikiem Czerwca 1956 roku, upamiętniającym robotnicze wystąpienie krwawo spacyfikowane przez komunistyczne władze.

Papież w przemówieniach nie pozostawił wątpliwości co do swojego negatywnego stosunku wobec wprowadzenia stanu wojennego. Już w homilii wygłoszonej pierwszego dnia w katedrze warszawskiej powiedział: "Wraz ze wszystkimi moimi rodakami - zwłaszcza z tymi, którzy najboleśniej czują cierpki smak zawodu, upokorzenia, cierpienia, pozbawienia wolności, krzywdy, podeptanej godności człowieka, staję pod krzyżem".

Podczas mszy na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Jan Paweł II nawiązał do rocznicy odsieczy wiedeńskiej i podkreślił, że obecnie nie chodzi o zwycięstwo militarne, jak przed trzystu laty, ale o zwycięstwo natury moralnej. Jan Paweł II przypomniał, że "naród nade wszystko musi żyć o własnych siłach (...). Sam musi odnosić to zwycięstwo, które Opatrzność Boża zadaje mu na tym etapie dziejów".

17 czerwca w Warszawie Jan Paweł II modlił się przy urnie z sercem Jana III Sobieskiego w kościele ojców kapucynów przy ul. Miodowej. W świątyni byli obecni przedstawiciele środowisk twórczych, studentów, robotników i rolników. Papież spotkał się wówczas z księdzem Jerzym Popiełuszką oraz Barbarą Sadowską, matką Grzegorza Przemyka, zakatowanego miesiąc wcześniej przez funkcjonariuszy milicji.

Podczas mszy na krakowskich Błoniach (22 czerwca) Jan Paweł II wezwał rodaków do strzeżenia wiary, która składa się na "historyczną substancję" narodu polskiego i jego tożsamość.

Papież dwukrotnie rozmawiał z generałem Wojciechem Jaruzelskim. Drugie spotkanie, zorganizowane na życzenie Ojca Świętego, odbyło się 22 czerwca w późnych godzinach wieczornych na Wawelu i trwało godzinę i 37 minut.

W pożegnalnym przemówieniu na lotnisku w Balicach Jan Paweł II powiedział: "życzę, aby raz jeszcze pod opieką Pani Jasnogórskiej dobro okazało się na Ziemi Polskiej silniejsze od zła i odniosło zwycięstwo".

Zobacz także

2023-07-13, godz. 14:00 Zadzwonił Dzwon Zygmunta 502 lata temu po raz pierwszy w Krakowie zadzwonił Dzwon Zygmunta. » więcej 2023-07-13, godz. 12:00 Powstańcy wyklęci Zaśpiewajmy wszyscy razem w hołdzie „Powstańcom Wyklętym” » więcej 2023-07-13, godz. 10:00 23 lata temu zmarł Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holokaustu 23 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holokaustu. To on jako pierwszy przekazał na… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Augustów: odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Na terenie tak zwanego Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 lipca » więcej 2023-07-12, godz. 16:00 Skarby biskupów nyskich Miłośników historii i sztuki na oprowadzanie po wystawie "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" zaprasza Muzeum Powiatowe w Nysie » więcej 2023-07-12, godz. 14:00 Serwis specjalny Polskiego Radia o rzezi wołyńskiej W nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku doszło do kulminacji morderstw na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce. Unikatowe wspomnienia świadków tej zbrodni i analizy… » więcej 2023-07-12, godz. 12:00 Mija 78 lat od Obławy Augustowskiej 78 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej kilkuset… » więcej 2023-07-12, godz. 10:00 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę niemieckiej pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Okupanci… » więcej 2023-07-12, godz. 08:00 Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego… » więcej
185186187188189
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »