Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 5 lat temu zmarła Barbara Wachowicz
2023-06-07, 16:30 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

5 lat temu zmarła Barbara Wachowicz

Barbara Wachowicz [fot. arch.PAP/Leszek Szymański]
Barbara Wachowicz [fot. arch.PAP/Leszek Szymański]
5 lat temu - 7 czerwca 2018 roku - zmarła Barbara Wachowicz, pisarka, reportażystka, publicystka i artystka fotograficzka. Zasłynęła jako autorka biografii wielkich Polaków, między innymi Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki, ale też bohaterów Powstania Warszawskiego czy harcerzy Szarych Szeregów. Została wyróżniona tytułami "Pisarki Losu Polskiego" i "Ministra Patriotyzmu". Agnieszka Osiecka powiedziała o niej, że jest "wybitną, a kto wie, czy nie najwybitniejszą, popularyzatorką polskości w Polsce".
Jej kolejne książki odnosiły duże sukcesy wydawnicze. Do najpopularniejszych należą: "Marie jego życia" - biografia Henryka Sienkiewicza, zawierająca wiele nowych odkryć o pisarzu, oraz "Ciebie jedną kocham" i "Ogród młodości" - opowiadania o życiu Stefana Żeromskiego. Uznaniem czytelników cieszyło się też między innymi dzieło "Ty jesteś jak zdrowie" - zbiór reportaży, felietonów i wspomnień powstałych z podróży na Kresy, do miejsc będących kolebką romantyzmu.

Barbara Wachowicz była autorytetem w dziedzinie biografistyki znanych Polaków, których losy przybliżała rodakom nie tylko w książkach, ale także w widowiskach, spektaklach oraz programach radiowych i telewizyjnych. Jej ambicją było - jak powiedziała w jednym z wywiadów - "zdejmowanie naszych wielkich ze spiżowych pomników i pokazywanie ich jako zwykłych-niezwykłych ludzi z pasjami, marzeniami i ułomnościami". Harcerze, którzy przyznali jej Order Uśmiechu, napisali: "To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi".

Powstanie każdego dzieła Barbary Wachowicz było poprzedzone zbieraniem szczegółowej dokumentacji, a jej książki zawierają wiele odkryć dotyczących opisywanych postaci. W poszukiwaniu polskich tropów zjeździła dużą część świata i całą Europę. Zbierała materiały, robiła wywiady, fotografowała. Była ceniona za piękno i bogactwo języka polskiego, którego - jak wielokrotnie powtarzała - uczyła się od mistrzów, wśród których wymieniała: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego. "To jest główna, wspaniała sztafeta moich pedagogów ojczyzny - polszczyzny" - wyznała w jednym z wywiadów.

Pisarka tworzyła też opowieści i widowiska o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa i o powstańcach warszawskich. O tych ostatnich mówiła, że powinniśmy się od nich uczyć patriotyzmu. Najważniejszym postaciom polskiego harcerstwa Barbara Wachowicz poświęciła cykl "Wierna Rzeka Harcerstwa". Mówiła o nich "najwspanialsi ludzie naszej epoki" i podziwiała tych, którzy wojnę przeżyli za to, że potrafili dla Polski nie tylko walczyć, ale też pięknie żyć.

Zmarła 7 czerwca 2018 roku. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Zobacz także

2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej 2023-09-21, godz. 14:00 Życie i myśl Feliksa Konecznego Pojutrze czyli 23 września 2023 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji „Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Spotkamy się o godz. 10:00 na Cmentarzu… » więcej 2023-09-21, godz. 12:00 Zamordowany na Kleczkowskiej 74 lata temu 21 września 1949 r. - we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej został zamordowany Żołnierz Wyklęty Niezłomny Andrzej Boroń, pochodzący… » więcej 2023-09-21, godz. 10:00 Nowy film o rotmistrzu Pileckim Już dzisiaj w Głubczycach projekcja najnowszego filmu rotmistrzu Witoldzie Pileckim. » więcej 2023-09-21, godz. 08:00 Zapora zapamiętany Już w najbliższą niedzielę, 24 września o godz. 18, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima… » więcej 2023-09-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 września » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »