Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Groby 6 ministrów II Rzeczypospolitej odnowione
2023-06-04, 08:00 Autor: IAR/ #Banach

Groby 6 ministrów II Rzeczypospolitej odnowione

Nagrobki wyremontowano na dwóch ewangelickich cmentarzach w stolicy [fot. PAP/Tomasz Gzell / źródło: portalsamorzadowy.pl]
Nagrobki wyremontowano na dwóch ewangelickich cmentarzach w stolicy [fot. PAP/Tomasz Gzell / źródło: portalsamorzadowy.pl]
Na warszawskich cmentarzach Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym uroczyście odsłonięto odrestaurowane nagrobki 6 ministrów II Rzeczypospolitej. Prace konserwatorskie przeprowadziła Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, a sfinansowane zostały z rezerwy budżetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Podczas uroczystości pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda mówił, że remont nagrobków ministrów II Rzeczypospolitej to element programu związanego z przywracaniem pamięci zbiorowej najważniejszych postaci dla odradzającej się po I wojnie Polski. "W roku 2021 premier Mateusz Morawiecki zlecił objęcie opieką grobów ministrów II Rzeczypospolitej i rządów na uchodźstwie. To ponad 300 wyjątkowych postaci, które budowały zręby II Rzeczypospolitej, często osób świetnie wykształconych. Pamięć i wiedza o tych postaciach, niestety była niedostateczna i dzisiaj rzeczywiście mamy szansę objąć opieką pamięć po ministrach II Rzeczypospolitej" - dodał.

Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Jan Żółtowski wyjaśnił, że renowacja nagrobków ministrów II Rzeczypospolitej miała podwójne znaczenie. "Wszystkie te obiekty przedstawiają dużą wartość kulturową, zarówno estetyczną, jak i z powodu osób, które upamiętniają. To postacie związane z etapem walki i odbudowy Polski w czasie i po I wojnie światowej".

Wśród odnowionych obiektów są nagrobki: ministra kultury i sztuki Jana Fryderyka Heuricha, ministra pracy i opieki społecznej Franciszka Sokala, ministra komunikacji Juliana Eberhardta, ministra sprawiedliwości Antoniego Żychlińskiego, ministrów rolnictwa i reform rolnych Stanisława Janickiego i Seweryna Ludkiewicza.

Do tej pory Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wyremontowała ponad 80 nagrobków ministrów II Rzeczypospolitej, w tym roku prace będą kontynuowane w Polsce i zagranicą.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »