Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 44. rocznica pierwszej pielgrzymki do Polski papieża…
2023-06-02, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

44. rocznica pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II

Jan Paweł II - pierwsza pielgrzymka do Polski. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Jan Paweł II - pierwsza pielgrzymka do Polski. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
44 lata temu, 2 czerwca 1979 roku, papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny. Po raz pierwszy biskup Rzymu odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach, a także była to pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymsko-katolickiego w kraju rządzonym przez komunistów.
Papież przebywał w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Odwiedził między innymi: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Kraków. Uczestniczył w uroczystościach 900. rocznicy śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa. W Belwederze rozmawiał z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Odprawił mszę świętą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Był też w Nowym Targu. W spotkaniu z papieżem i mszy na krakowskich Błoniach wzięło udział około 2 milionów ludzi, było to jedno z największych zgromadzeń religijnych w historii naszego kraju.

Oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były pierwsze słowa hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa - "Gaude Mater Polonia" - "Raduj się, Matko Polsko". Jednak od początku wizycie towarzyszyły historyczne już, słowa papieża wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego): "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Zostały one odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w naszym kraju.

Komunistyczne władze zaangażowały do obsługi papieskiej pielgrzymki tysiące tajnych współpracowników w ramach operacji pod kryptonimem "Lato '79". Agenci Służby Bezpieczeństwa przenikali do kościelnych służb porządkowych, i aby ograniczyć liczbę uczestników, niszczyli karty wstępu na msze święte. Telewizja Polska nadawała jedynie fragmenty spotkań, ograniczając się do bliskich planów, a wśród zgromadzonych najczęściej pokazywano osoby starsze lub zakonnice. Strona rządowa, w tym Stanisław Kania, członek Biura Politycznego KC PZPR, wysyłała protesty do arcybiskupa Agostina Casarolego, biorącego udział w pielgrzymce, by ten wpłynął na papieża i treść jego homilii. Po latach kardynał Casaroli wspominał: "Każdego wieczora pan Kania przekazywał mi uwagi albo niepokoje rządowe w związku z tym, co wielki gość uczynił lub powiedział w ciągu dnia, albo mógł uczynić lub powiedzieć dnia następnego".

Pobyt Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1979 roku miał ścisły związek z późniejszymi, demokratycznymi zmianami w naszym kraju i Europie Środkowo-Wschodniej. Niedługo, bo rok po tej pielgrzymce, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", który wkrótce zrzeszał blisko 10 milionów osób.

Kolejna pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny, w 1983 roku, przebiegała w warunkach zawieszonego przez komunistyczne władze stanu wojennego. W sumie papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę, ostatni raz w 2002 roku.

Jan Paweł II kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem - kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

(więcej)

W 1979 roku w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze Ojciec Święty apelował, aby wszyscy Polacy mogli cieszyć się wolnością i poszanowaniem praw narodu.

Podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau Jan Paweł II podkreślił, że nie mógł nie przybyć do tego miejsca jako papież. Zaznaczył, że odwiedza były obóz, również jako "syn narodu".

Na Skałce w Krakowie Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą akademicką, a także z przedstawicielami świata nauki, kultury i sztuki. Młodzi ludzie przywitali Ojca Świętego, układając olbrzymi dywan z kwiatów. Tysiące młodych słuchało papieża, który prowadził z nimi dialog. Jan Paweł II powiedział wówczas: "Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię "Polska". Tego trudu się nie lękajcie".

Ostatniego dnia wizyty podczas mszy na krakowskich Błoniach papież prosił rodaków, by pamiętali o swoim dziedzictwie, nie odcinali się od chrześcijańskich korzeni, nie odrzucali Chrystusa. Świadkami tego wystąpienia, określonego później jako "bierzmowanie dziejów", było około 2 milionów osób.

Odjeżdżając, Jan Paweł II pozostawił rodakom specjalne przesłanie, wygłoszone w homilii na placu Zwycięstwa: "Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, (...) powołanie i ostateczne przeznaczenie".

Od tej pielgrzymki rozpoczęła działalność, istniejąca do dziś, Kościelna Służba Porządkowa -"Totus Tuus". Powstała na apel skierowany do mężczyzn przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, o pomoc w zapewnieniu ładu i porządku w czasie papieskiej wizyty. Członkowie służby pomagali w organizacji wydarzeń, i niejednokrotnie zapobiegli próbom prowokacji służb bezpieczeństwa.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 14:00 60 lat temu w Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz i aktor 60 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł w Londynie Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, aktor Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 10:00 Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej 2023-10-02, godz. 14:00 20 książek w dwóch kategoriach nominowanych w konkursie Konkursie „Książka Historyczna Roku” Jury 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »