Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Madonna z Dzieciątkiem' - wraca do Polski.
2023-06-01, 16:00 Autor: IAR/#Woźniak

"Madonna z Dzieciątkiem" - wraca do Polski.

„Madonna z Dzieciątkiem” [fot. Instytut Polski w Tokio Przemysław Śliwiński / źródło:gov.pl]
„Madonna z Dzieciątkiem” [fot. Instytut Polski w Tokio Przemysław Śliwiński / źródło:gov.pl]
Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - strata wojenna z kolekcji Lubomirskich w Przeworsku wraca do Polski. Dzieło zostało odnalezione na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. "Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że po raz pierwszy w historii polska strata wojenna została odnaleziona na Dalekim Wschodzie - w Japonii. Zaznaczył, że dzięki bardzo dobrej pracy i świadomości różnic kulturowych, strona japońska, czyli dom aukcyjny, a także posiadacz obrazu, bezkosztowo zdecydowała się zwrócić obraz Polsce. "Przyznała nam rację i wszystkie argumenty prawne i kulturowo-historyczne zostały przez stronę japońską zaakceptowane" - podkreślił.

Szef resortu kultury powiedział, że obraz znajdował się w opracowanym przez okupantów niemieckich katalogu najważniejszych - 521 zagrabionych z polskich zbiorów dzieł sztuki. Jak dodał, na tej liści była także "Dama z Gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci, czy nieodnaleziony "Portret Młodzieńca" Rafaela. Część dzieł z katalogu udało się odnaleźć, m.in. w 2014 roku do Polski wróciły "Schody pałacowe" Francesco Guardiego. "To drugi obraz od tamtego czasu, który wraca z tej listy najcenniejszych, więc sukces jest tym bardziej istotny" - podkreślił.

Minister Piotr Gliński powiedział, że obraz najprawdopodobniej trafi do budowanego we Wrocławiu Muzeum Książąt Lubomirskich. Przypomniał, że państwowa instytucja - Zakład Narodowy im. Ossolińskich realizuje inwestycję od dawna zaplanowaną, czyli budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. "Chcielibyśmy, żeby obraz po konserwacji tam był pokazywany" - zaznaczył. Jak dodał, być może będzie także pokazany w Muzeum Regionalnym w Przeworsku, czy w innych miejscach.

W momencie wybuchu II wojny światowej dzieło znajdowało się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który znalazł się pod okupacją niemiecką. Obraz został zagrabiony przez Niemców w 1940 roku. Później został wywieziony do Niemiec i ślad po nim zaginął. Pod koniec lat 90. XX wieku dzieło sprzedano na aukcji w Nowym Jorku jako obraz autorstwa Alessandra Turchiego. Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" datowany jest na koniec XVI lub początek XVII wieku.

Zobacz także

2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »