Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty
2023-05-30, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty

Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego muzeum.
Chodzi o artefakty prezentowane w sali rajców, czyli pomieszczeniu, w którym przed wiekami obradowały władze miasta. Remont sali za ponad milion złotych zakładał między innymi wyposażenie jej w przedmioty użyczone przez Muzeum Piastów Śląskich. Dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski wskazuje jednak, że panujące w pomieszczeniu warunki były nieodpowiednie, przez co część eksponatów uległa degradacji.

- Tam są spękania, które są wynikiem po prostu zbyt wysokiej temperatury, przesuszania. Powietrze jest za suche i to źle działa na artefakty. To tak najkrócej. Bardzo nam zależy na tym, by to w końcu naprawdę było skrupulatnie załatwione. Tych pomieszczeń nie ma przesadnie dużo, więc przy odrobinie dobrej woli można naprawdę tego dopilnować - powiedział.

O nieprawidłowościach magistrat miał być informowany już jesienią ubiegłego roku, jednak zdaniem władz muzeum, uwagi te były bagatelizowane.

O sprawę zapytaliśmy burmistrza Jerzego Wrębiaka. Samorządowiec przekonuje, że przy tego typu projektach trzeba liczyć się z podobnym ryzykiem. Jak jednak zapowiada, miasto zrealizuje zalecenia, by jak najlepiej dbać o powierzone dzieła sztuki.

- Mamy do zastosowania urządzenia, które będą pilnowały, aby ta temperatura była właściwa i to uczynimy, bo to nie są rzeczy, które są wagi państwowej. Nawet konserwatorzy, którzy tu byli, podawali, że to są po prostu drobiazgi, które trzeba naprawić. Ponieważ sala funkcjonuje raptem rok, może półtora roku, no to mogą się zdarzyć jakieś niedociągnięcia i to jest wpisane w standard tej współpracy - tłumaczy.

Muzeum zapowiada, że będzie nadal przyglądać się stanowi przekazanych do ratusza artefaktów. Jeśli miasto nie zrealizuje zaleceń konserwatorów, wówczas placówka upomni się o ich zwrot.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »