Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk…
2023-05-25, 16:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł

100 lat temu urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk, żołnierz AK, aktor i śpiewak

Konrad Strycharczyk. [fot. źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl]
Konrad Strycharczyk. [fot. źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl]
100 lat temu, 25 maja 1923 roku, urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk, pseudonim "Słowik", aktor i śpiewak, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wojnie był prześladowany przez komunistyczne władze za działalność niepodległościową. W latach 60. i 70. występował na scenie Operetki Szczecińskiej. Do końca życia był działaczem harcerskim i turystycznym. Zmarł 10 lipca 2015 roku, w wieku 92 lat.
Podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Był łącznikiem w oddziale Franciszka Przysiężniaka, pseudonim "Ojciec Jan". Uczestniczył w akcjach konspiracyjnych, między innymi w Stalowej Woli, Nisku, Rudniku, Leżajsku, Jarosławiu.

Po wkroczeniu armii radzieckiej na ziemie polskie w 1944 roku, wrócił w rodzinne strony. Założył w Rudniku zespół artystyczny. Został aresztowany przez NKWD pod zarzutem prowadzenia działalności ośmieszającej współpracę i przyjaźń polsko-radziecką. Przymusowo trafił do tworzącego się Ludowego Wojska Polskiego, po czym ponownie został aresztowany i zesłany do kompanii karnej. Stamtąd uciekł do partyzantki. Przystąpił do oddziału Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Wraz z zaporczykami uczestniczył w rozbiciu wielu posterunków milicji i ORMO na Lubelszczyźnie: w Kazimierzu Dolnym, Urzędowie, Józefowie nad Wisłą oraz w potyczce z funkcjonariuszami NKWD w Kluczkowicach.

W sierpniu 1945 weszła w życie amnestia i oddział zaporczyków został rozwiązany. Konrad Strycharczyk nie ujawnił się. Przeniósł się do Olsztyna. Tam, rok później został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i poddany brutalnemu śledztwu. Na wolność wyszedł w 1947 roku, gdy wprowadzono drugą amnestię.

Wyjechał do Szczecina, rozpoczął pracę w teatrze. Był także konferansjerem i recytatorem, od 1962 roku aktorem i solistą Operetki Szczecińskiej (obecnie Opera na Zamku). Występował tam do emerytury w 1979 roku.

(więcej)

Konrad Ignacy Strycharczyk urodził się 25 maja 1923 roku w Nisku nad Sanem, niedaleko Stalowej Woli, w wielodzietnej rodzinie - miał pięcioro rodzeństwa. Był utalentowany muzycznie, lubił publiczne występy. Od 1934 roku należał do Związku Harcerstwa Polskiego, z przyjacielem Zbigniewem Pilawskim założył drużynę w Rudniku.

Później w wywiadach mówił, że przygotowanie harcerskie było znakomitym wdrożeniem do działalności niepodległościowej w Armii Krajowej, w oddziale zaporczyków, do przetrwania w skrajnie trudnych warunkach. Podkreślał znaczenie wychowania patriotycznego, przygotowującego młodych ludzi do stanięcia w obronie ojczyzny. Do końca życia był związany z harcerstwem, jako członek Kręgu Seniorów "Dęby". Miał stopień harcmistrza. Zajmował się też upowszechnianiem turystyki wodnej. Zorganizował 12 klubów kajakarskich w okolicach Szczecina, był komandorem licznych imprez związanych z turystyką wodną, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Konrad Ignacy Strycharczyk "Słowik" za działalność niepodległościową został nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" z Mieczami. Został także uhonorowany Krzyżem Więźnia Politycznego i Srebrnym Krzyżem Niezłomnych.

Zobacz także

2023-09-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 września » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Łączka i inne miejsca poszukiwań Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna VII edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” i zaprasza do udziału! » więcej 2023-09-19, godz. 14:00 Niezwykły zamek Jednym z ciekawszych eksponatów w Muzeum Ziemi Kozielskiej jest zamek z pałacu w Polskiej Cerekwi z XVII wieku, który odnaleziono w latach 70. XX w. w zamkowych… » więcej 2023-09-19, godz. 12:00 Niezłomni liderzy Kościoła Z okazji 70 rocznicy aresztowania kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędą… » więcej 2023-09-19, godz. 10:00 Generał Mieczysław Smorawiński zapamiętany Ostatni lokator pałacu Lubomirskich gen.Mieczysław Smorawiński wystawę pod tym tytułem można już oglądać w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. » więcej 2023-09-19, godz. 08:00 Śląski wymiar niepodległości Już za dwa dni w czwartek przegląd filmów dokumentalnych o walce kobiet o polski Śląsk.Wydarzenie zaplanowane zostało w Muzeum Niepodległości w Warsza… » więcej 2023-09-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 września » więcej 2023-09-18, godz. 16:00 Niemcy wobec Górnego Śląska Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie” odbędzie się 20 września, o g. 14 w sali 301 Instytutu. Spotkanie transmitowane będzie również… » więcej 2023-09-18, godz. 14:00 Piknik z historią w tle Już w najbliższą niedzielę będzie można uczestniczyć w pikniku edukacyjnym i militarno-historycznym w Cegłowie » więcej 2023-09-18, godz. 12:00 Namaluj mi historię Centrum Historii Zajezdnia zachęca dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym do wzięcia udziału w konkursie "Namaluj mi historię" » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »