Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40 lat temu 17 maja urodził się Grzegorz Przemyk…
2023-05-17, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

40 lat temu 17 maja urodził się Grzegorz Przemyk, maturzysta śmiertelnie pobity przez milicjantów

Grzegorz Przemyk. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Grzegorz Przemyk. [fot. wikipedia/domena publiczna]
W niedzielę 14 maja obchodzono 40 rocznicę jego śmierci. W 1983 roku, w Warszawie zmarł Grzegorz Przemyk, 19-letni maturzysta śmiertelnie pobity przez milicjantów. Był synem Leopolda Przemyka i Barbary Sadowskiej, poetki i działaczki opozycyjnej w PRL, prześladowanej przez Służbę Bezpieczeństwa, zaangażowanej w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
12 maja 1983 roku Grzegorz świętował z kolegami na Starówce zdaną maturę. Został zatrzymany przez milicjantów pod pretekstem braku dokumentów, następne przewieziony na komisariat przy Jezuickiej. Tam brutalnie go pobito - otrzymał kilkadziesiąt uderzeń pałkami w plecy i kilkanaście ciosów w brzuch. Zmarł dwa dni później w szpitalu, wskutek obrażeń wewnętrznych.

Jego pogrzeb - 19 maja - w trakcie zawieszonego stanu wojennego w Polsce, przerodził się w wielką manifestację, przeciwko władzy komunistycznej i brutalności milicji. Mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczył biskup Władysław Miziołek. W kondukcie pogrzebowym z kościoła na Cmentarz Powązkowski, gdzie zmarły został pochowany, szły tysiące ludzi, w tym wiele młodzieży. Niektórzy nieśli transparenty z odniesieniem do zdelegalizowanej wówczas Solidarności.

Śmierć licealisty była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL w latach 80. Sprawę kilkakrotnie rozpatrywały polskie sądy, jednak w konsekwencji w 2010 roku Sąd Najwyższy ostatecznie uznał ją za przedawnioną. Do dziś nikt nie odpowiedział za wydarzenia sprzed 40 lat.

Pośmiertnie, w 2008 roku, Grzegorz Przemyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w kraju.

Matka Grzegorza Barbara Sadowska - na 9 dni przed śmiertelnym pobiciem jej syna - 3 maja 1983 roku również została pobita wraz z pięcioma osobami z Prymasowskiego Komitetu Pomocy, gdy nieumundurowany oddział ZOMO wtargnął na teren klasztoru franciszkanek i kościoła św. Marcina. Grożono jej wówczas, że "coś złego może stać się jej synowi". W czerwcu 1983 roku Barbara Sadowska została przyjęta przez Jana Pawła II na prywatnej audiencji, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny. Zmarła na raka płuc w 1986 roku.

W 30. rocznicę śmierci maturzysty, w 2013 roku Senat Rzeczypospolitej przyjął uchwałę, w której potępił "sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu". Zaapelował też o ponowienie próby osądzenia winnych. W 2016 roku na domu przy ulicy Zgody 13, gdzie mieszkał Przemyk, została odsłonięta tablica. Inne upamiętnienia znajdują się w Sanoku w kaplicy rektoralnej św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz w stolicy na budynku liceum im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie uczęszczał. W 2017 roku Grzegorz Przemyk został patronem ulicy na warszawskiej Pradze Południe.

Historii maturzysty poświęcona jest książka Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", wydana w 2016 roku. W 2021-ym powstał film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" nakręcony na podstawie reportażu Cezarego Łazarewcza.

(więcej)

W sprawie śmierci Grzegorza Przemyka odbyło się kilka procesów. W pierwszym, zmanipulowanym przez komunistyczne władze, zakończonym w lipcu 1984 roku, sąd skazał na kary więzienia sanitariusza i kierowcę ambulansu, którym przewożono Przemyka z Jezuickiej na pogotowie. Uniewinniono natomiast milicjantów i umorzono dochodzenie wobec dwóch lekarzy. Sanitariusze zostali zwolnieni w wyniku amnestii.

Po śmierci Przemyka, w 1983 roku oskarżono inną lekarkę pogotowia Barbarę Makowską-Witkowską o pobicie i okradzenie pijanego pacjenta. Sprawa ta, choć nie była bezpośrednio związana z maturzystą, miała propagandowy wydźwięk. Chodziło o wywołanie wrażenia, że pracownicy pogotowia ratunkowego zachowują się nieetycznie. Lekarka trafiła na ponad rok do więzienia. Uniewinniono ją w PRL. Dostała też odszkodowanie.

Do sprawy Przemyka wrócono dopiero po przemianach demokratycznych. Postępowanie wykazało, że poprzednie śledztwo było manipulowane. W drugim procesie w 1995 roku przed sądem stanęli uniewinnieni wcześniej milicjanci: Ireneusz Kościuk i Arkadiusz Denkiewicz oraz Kazimierz Otłowski, były szef Biura Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej MO. Otłowskiemu zarzucono utrudnianie śledztwa wznowionego w 1990 roku. Dostał półtora roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, a później został uniewinniony. W 1999 roku sąd utrzymał wcześniejszy wyrok wobec Denkiewicza, czyli 2 lata pozbawienia wolności, dodając zakaz pełnienia funkcji w policji przez 5 lat. Nie odbył jednak kary, ponieważ według lekarzy, na skutek wyroku doznał zmian psychicznych. Do więzienia nie trafił także Kościuk, choć został skazany w 2008. Rok później bowiem sąd apelacyjny uznał, że sprawa śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka przedawniła się 1 stycznia 2005 roku.

Po latach ojciec Grzegorza - Leopold Przemyk złożył skargę w sprawie syna do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ten w 2013 roku orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, przy wyjaśnianiu śmierci licealisty. Trybunał uznał, że postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia. Jednak ponownego procesu w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka nie będzie. Rodzinie zasądzono odszkodowanie.

Zobacz także

2023-09-05, godz. 16:39 "Czas Terroru 1939-1945" - nowa wystawa w Wilczym Szańcu w Gierłoży Czas Terroru 1939-1945" - wystawę pod takim hasłem można od dziś zwiedzać w Wilczym Szańcu w Gierłoży w woj. warmińsko- mazurskim. Jest to wstrząsający… » więcej 2023-09-05, godz. 14:00 Pokaz filmu "Historia jednej zbrodni" na kilka dni przed beatyfikacją rodziny Ulmów Anatomia niemieckiej zbrodni na rodzinie Ulmów i wymazywania pamięci o sprawcach pokazana na dużym ekranie. W warszawskim kinie Iluzjon, przed niedzielną beatyfikacją… » więcej 2023-09-05, godz. 12:00 81 lat temu zaczęła się tzw. Wielka Szpera 81 lat temu, 5 września 1942 roku, w Łodzi zaczęła się tzw. Wielka Szpera - akcja, w czasie której Niemcy deportowali z tamtejszego getta do obozu zagłady… » więcej 2023-09-05, godz. 10:00 Dzień Żołnierza Górnika 5 września przypada w Polsce Dzień Żołnierza Górnika. Upamiętnia ponad 200 tysięcy poborowych, którzy w Polsce rządzonej przez komunistów, w latach 1949-1959… » więcej 2023-09-05, godz. 08:00 W Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy "Podróż w nieznane z Instytutem Polonika" "Podróż w nieznane z Instytutem Polonika" to tytuł wystawy, którą od dziś (05.09, początek po 16.30) będzie można oglądać w Domu Kultury Polskiej w… » więcej 2023-09-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 5 września » więcej 2023-09-04, godz. 14:00 W Pile rusza Ogólnopolski Kongres "Dekada Wyklętych" W Pile rozpoczyna się Ogólnopolski Kongres "Dekada Wyklętych" w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny "Inki". Dziś i jutro historycy, społecznicy, potomkowie… » więcej 2023-09-04, godz. 12:00 Częstochowa upamiętni dzisiaj ofiary Krwawego Poniedziałku O godzinie 18 w częstochowskiej archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar tak zwanego krwawego poniedziałku - masowych niemieckich egzekucji… » więcej 2023-09-04, godz. 10:17 W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL poświęcono Serce dla Inki w 95. rocznicę jej urodzin W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało poświęcone Serce dla Inki - wykonane ze srebra symboliczne wotum pamięci sanitariuszki… » więcej 2023-09-04, godz. 10:00 Dziś Bogna Szafraniec opowie o kolekcji Alojzego Smolki w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego W ramach #EuropejskieDniDziedzictwa Stowarzyszenie RODŁO Opole zaprasza na spotkanie z dr Bogną Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego, prezes Opolskiego Oddziału… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »