Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Odrestaurowano XV-wieczny zbiór kazań z Muzeum…
2023-01-25, 12:00 Autor: Sylwia Wieczeryńska/PAP

Odrestaurowano XV-wieczny zbiór kazań z Muzeum w Tykocinie

Stara księga, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
Stara księga, zdjęcie poglądowe. [fot. pixabay]
XV-wieczny inkunabuł, zbiór kazań, własność działającego niegdyś w Tykocinie Zakonu Bernardynów, został poddany konserwacji przez tykocińskie muzeum, w którego zbiorach znajduje się obecnie. W Polsce zachowały się tylko dwa egzemplarze tej unikatowej księgi.
Muzeum w Tykocinie, to oddział Muzeum Podlaskiego - mieści się w zabytkowej synagodze i domu talmudycznym. W zbiorach placówki znajduje się kilkaset pamiątek po Żydach z całego kraju. Muzeum gromadzi i prezentuje także zabytki związane z historią Tykocina.
Jednym z nich jest inkunabuł - czyli księga wydana do 1500 roku - wchodzący niegdyś w skład księgozbioru Zakonu Bernardynów w Tykocinie, który funkcjonował w latach 1479-1864.

Pełny tytuł księgi brzmi: "Mariale eximii viri Bernardini de busti ordinis seraphici Francisci: de singulis festiuitatibus beate virginis per modu[m] sermonu[m] tractans". Jej autorem jest włoski franciszkanin Bernardinus de Bustis, a wydana została w 1496 roku w Strasbourgu w drukarni Martina Flocha.

Inkunabuł - jak podaje muzeum - napisany został na chwałę Matki Bożej. Składa się z 63 traktatów w formie kazań, dotyczących różnych aspektów teologii maryjnej. Liczba kazań jest nawiązaniem do lat ziemskiego życia Maryi. Inkunabuł oprawiony jest w drewniane okładki pokryte skórą z tłoczonymi motywami roślinnymi.

Księga wymagała konserwacji i dzięki pozyskanej przez muzeum dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzono niezbędne prace. Inkunabuł został oczyszczony, okładki i karty uzupełnione, blok zespojono z okładkami.
Jak powiedział PAP kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski, w Polsce są tylko dwa egzemplarze tej księgi, jeden jest w Zielonej Górze, a jeden w Tykocinie. Oba egzemplarze to pierwsze wydanie kazań. "Jest to księga niebywale rzadka, jest to zabytek unikatowy" - podkreślił.

Dr Sękowski wyjaśnił, że zabytków z XV wieku dotyczących historii Tykocina zachowało się niewiele, tym bardziej zabytków ruchomych. Ocenił, że dużą wartością są liczne zapiski zakonników na marginesach księgi dotyczące ówczesnych wydarzeń historycznych, religijnych, a także notatki do kazań. Dodał, że najważniejszy odręczny zapis po łacinie dotyczy tego, że ten egzemplarz księgi jest dla Tykocina.

Sękowski przypomniał, że Zakon Bernardynów był sprowadzony przez pierwszego właściciela Tykocina Olbrachta Gasztołda w latach 70. XV wieku; wybudowano im klasztor w północnej części miasta za rzeką. Jednak klasztor nie przetrwał, był podmywany przez Narew i bernardyni musieli go opuścić w XVIII wieku; przenieśli się do południowej części miasta, do nowego klasztoru, którego budynek stoi do dziś. Jak dodał badacz, w wyniku represji po upadku powstania styczniowego nastąpiła kasacja zakonu.

Sękowski powiedział, że pamiątek po zakonnikach zostało niewiele, kilkanaście zabytków znajduje się w posiadaniu parafii katolickiej w Tykocinie, natomiast dwa: XV-wieczny inkunabuł i XVIII-wieczny kielich mszalny w zbiorach tykocińskiego muzeum. Inkunabuł do kolekcji muzeum został zakupiony w latach 90. XX wieku od prywatnej osoby.
Na prace konserwatorskie muzeum pozyskało z MKiDN kwotę 40 tys. zł. Księga została też zdigitalizowana i ma być niebawem udostępniona w formie cyfrowej.(PAP)
autorka:

Zobacz także

2023-03-17, godz. 14:00 Zapomniana rocznica Dwa dni temu 15 marca 2023 minęła 100 rocznica ostatecznego zatwierdzenia wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. » więcej 2023-03-17, godz. 12:00 81. rocznica likwidacji getta w Lublinie i pierwszego transportu Żydów do obozu zagłady w Bełżcu 81 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta na Podzamczu w Lublinie, wysyłając pierwszy transport Żydów do obozu zagłady… » więcej 2023-03-17, godz. 10:00 160. rocznica bitwy pod Chrobrzem w czasie Powstania Styczniowego Mija 160 lat od bitwy pod Chrobrzem, krwawego starcia podczas Powstania Styczniowego. 17 marca 1863 roku oddziały polskie pod dowództwem dyktatora zrywu generała… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 102 lata temu Sejm Ustawodawczy II RP uchwalił konstytucję marcową 102 lat temu - 17 marca 1921 roku - Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą pełną i nowoczesną konstytucję odrodzonej Rzeczpospolitej. Od daty przyjęcia nazywana… » więcej 2023-03-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 marca » więcej 2023-03-16, godz. 15:00 IPN ogłosi wznowienie nowego śledztwa w sprawie zbrodni komunistycznej [NA ŻYWO] Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej wznowi kolejne śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznej. Śledztwo będzie prowadzone w ramach #ArchiwumZbrodni -… » więcej 2023-03-16, godz. 15:30 Matusia Już niebawem po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ratujących Żydów (24.03). W związku z tym opolski IPN organizuje pokaz… » więcej 2023-03-16, godz. 14:00 Poświęcenie krzyża powstańczego w Łazorach Już w najbliższą niedzielę 19 marca o godz. 12, z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego, odbędzie się uroczyste poświęcenie krzyża powstańczego… » więcej 2023-03-16, godz. 12:00 Konkurs poświęcony Romanowi Dmowskiemu Dzisiaj i jutro w Białymstoku odbędzie się już XI Konkurs wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim » więcej 2023-03-16, godz. 10:00 78 rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf Już jutro rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, jedna z najważniejszych uroczystości organizowanych przez Muzeum i Gminę Łambinowice. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »