Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania…
2022-11-22, 12:00 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku w konserwacji

Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Po kilkuletnich przygotowaniach w Muzeum Auschwitz powstał model BIM (Building Information Modelling) stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji murowanego baraku w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau – podała placówka.

„Powstał wierny, trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o nim. BIM to stosowane w budownictwie wykorzystanie cyfrowego modelu dla usprawnienia procesów projektowania, budowy oraz eksploatacji. Informacje dają podstawę do podejmowania optymalnych decyzji na wszystkich wymienionych etapach istnienia obiektu” – podało we wtorek Muzeum Auschwitz w komunikacie.


Placówka podała, że modele BIM baraku oznaczonego numerem 7 z odcinka BIb niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, powstały na podstawie chmury punktów ze skaningu laserowego, ortofotoplanów ścian, fundamentów i posadzek, zdjęć panoramicznych, fotografii oraz dokumentacji archiwalnych, projektowych oraz powykonawczych.


„Model BIM stanu zachowania jest wiernym odzwierciedleniem stanu baraku przed rozpoczęciem kompleksowych działań konserwatorskich. Natomiast model BIM stanu powykonawczego jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, jak barak wygląda obecnie, w trzy lata po ukończeniu kompleksowej konserwacji” – zakomunikowało muzeum.


Zdaniem kierującego projektem Tomasza Zemły, pilotaż projektu BIM rozpoczął się w muzeum w 2017 r. „Do realizacji wybraliśmy historyczny barak murowany, w którym realizowaliśmy wówczas kompleksowe prace konserwatorskie. W ich trakcie mogliśmy na bieżąco sprawdzać, w jaki sposób możemy wykorzystywać możliwości modeli BIM do planowania, projektowania i realizacji prac konserwatorskich. Wnioski z pilotażu pozwoliły nam podjąć decyzję o pełnym wdrożeniu metodologii BIM” – powiedział.


Agnieszka Tanistra-Różanowska, kierująca w muzeum Globalnym Planem Konserwacji, wskazała, że gdy pięć lat temu konserwatorzy zetknęli się z BIM, stosowanym dotąd szeroko w budownictwie, uznali, że być może właśnie on spełni potrzeby. „Po przeprowadzeniu programu pilotażowego zdecydowaliśmy, że połączenie trójwymiarowego wiernego modelu obiektu z informacjami o nim i rozszerzeniem w postaci bazy danych jest rozwiązaniem optymalnym dla zarządzania danymi o naszych obiektach, a w przyszłości również samymi obiektami” – wyjaśniła.


Tomasz Zemła dodał, że aktualnie wykonawca wyłoniony w przetargu opracowuje już kolejne modele. Łącznie dotyczyły będą 45 budynków murowanych – baraków mieszkalnych, kuchni, łaźni oraz latryn i umywalni, które znajdują się na terenie odcinka BI. „Będzie to skorelowane z opracowanym na wiele lat planem kompleksowych prac konserwatorskich w tych historycznych obiektach” – podało muzeum.


Kolejnym etapem projektu będzie wdrożenie Systemu Zarządzania Danymi. System wykorzystujący technologię BIM będzie stosowany do analizy stanu zachowania poszczególnych budynków, w planowaniu i realizacji prac konserwatorskich, jak i przeprowadzania wszelkiego rodzaju przeglądów technicznych i konserwatorskich.


Wdrożenie BIM odbywa się w ramach realizowanego przez muzeum Globalnego Planu Konserwacji, który finansowany jest przez Fundację Auschwitz-Birkenau.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.


Tzw. odcinek BI powstawał od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

Zobacz także

2023-01-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 stycznia » więcej 2023-01-25, godz. 14:00 85 lat temu urodził się Włodzimierz Wysocki 85 lat temu - 25 stycznia 1938 roku - urodził się Włodzimierz Wysocki, słynny rosyjski bard, aktor i poeta, twórca niepokorny w czasach Związku Radzieckiego… » więcej 2023-01-25, godz. 12:00 Odrestaurowano XV-wieczny zbiór kazań z Muzeum w Tykocinie XV-wieczny inkunabuł, zbiór kazań, własność działającego niegdyś w Tykocinie Zakonu Bernardynów, został poddany konserwacji przez tykocińskie muzeum… » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 Wystawa „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” w Muzeum Narodowym Zabytki z kolekcji należącej do dawnych wrocławskich bractw strzeleckich można już oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To m.in. dary cesarskie… » więcej 2023-01-25, godz. 08:00 Zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej Instytut Śląski zaprasza na wystawę „Byczyna 1588 r.”, zorganizowaną przy wsparciu Gminy Byczyna z okazji 435. rocznicy bitwy pod Byczyną. » więcej 2023-01-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 stycznia » więcej 2023-01-24, godz. 14:00 115 lat temu urodziła się Barbara Ludwiżanka, popularna aktorka teatralna i filmowa 115 lat temu, 24 stycznia 1908 roku, urodziła się Barbara Ludwiżanka, popularna aktorka teatralna i filmowa. Najsłynniejsze kreacje stworzyła w obrazach:… » więcej 2023-01-24, godz. 12:00 185 lat temu zmarł Aleksander Chodkiewicz, generał, pisarz, chemik 185 lat temu - 24 stycznia 1838 roku - zmarł Aleksander Chodkiewicz, generał, pisarz, chemik. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Podczas wojny polsko-austriackiej… » więcej 2023-01-24, godz. 10:00 102 lata temu urodził się Tadeusz Zawadzki "Zośka", harcmistrz, podporucznik AK 102 lat temu, 24 stycznia 1921 roku, urodził się Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, dowódca warszawskich Grup Szturmowych… » więcej 2023-01-24, godz. 08:00 80 lat temu zaczynał Kedyw Na rozkaz Komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota" 22 stycznia 1943 roku został formalnie powołany Kedyw czyli Kierownictwo Dywersji. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »