Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa o warszawskich emancypantkach [FILM]
2022-09-15, 12:12 Autor: Anna Bernat / PAP

Wystawa o warszawskich emancypantkach [FILM]

Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miejskiej w Warszawie, 22 maja 1927 [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miejskiej w Warszawie, 22 maja 1927 [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Historie emancypantek: legendarnej modelki aktów warszawskiej ASP; prekursorki fotografii; współpracowniczki Korczaka i lekkoatletek z klubu Polonia przedstawione zostały na wystawie „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną” w Galerii Rynek 30. Muzeum Warszawy. Ekspozycja czynna od 15 września.
Dzieje dwunastu kobiet związanych z Warszawą, które miały wpływ na zmiany w życiu społecznym, politycznym i kulturowym, są tematem wystawy przygotowanej przez studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP.
„Głos kobiet” odzwierciedlał poglądy polskich socjalistów w sprawach kobiecych. [fot. domena publiczna]
„Głos kobiet” odzwierciedlał poglądy polskich socjalistów w sprawach kobiecych. [fot. domena publiczna]
Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, najmłodsza żyje do teraz. Józefa Bojanowska, introligatorka i redaktorka; Eufemia, legendarna modelka aktów warszawskiej ASP; prekursorka fotografii Jadwiga Golcz; współpracowniczka Korczaka Stefania Wilczyńska i tancerka baletowa Danuta Kwapiszewska – to tylko kilka z bohaterek wystawy „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną”.

Korzystając z kolekcji Muzeum Warszawy uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, w tym pamiątki rodzinne, studentki i studenci warszawskiej ASP stworzyli opowieść o znanych i mniej znanych postaciach, których postawa i wybory wpisywały się w nurt emancypacyjny.


Tytuł wystawy jest „prezentem” Valerii Mostenets, która dołączyła do zespołu autorów wystawy wczesną wiosną, kiedy przyjechała do Polski z Ukrainy. Tak, w oryginalnej wersji językowej, miała się nazywać organizowana przez nią wystawa, która ostatecznie, z powodu wojny nie mogła się odbyć – zaznaczają kuratorki i kuratorzy warszawskiej wystawy.
Działaczką ruchu kobiecego była także żona Józefa Piłsudskiego, Aleksandra. [fot. domena publiczna]
Działaczką ruchu kobiecego była także żona Józefa Piłsudskiego, Aleksandra. [fot. domena publiczna]
Postaci prezentowane na wystawie to: Józefa Bojanowska, Eufemia, Gertruda Gawenda, Maria Gecow-Kupiszewska, Jadwiga Irena Golcz, Danuta Kwapiszewska, Wanda Kwaśniewska-Loth, Hanna Loth-Nowak, Janina Borkowska (z domu Loth), Florentyna Łuczak, Janina Rakowska, Anna Tomaszewicz-Dobrska, Stefania Wilczyńska, Antonina Żabińska.


Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum Warszawy oraz zajęć Laboratorium Muzeum Kobiet: warsztatów, seminariów, wykładów i wystaw prowadzonych przez dr Marikę Kuźmicz oraz dr Luizę Nader na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Opiekę ze strony Muzeum Warszawy zapewniła Zofia Rojek, kuratorka głośnej wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączy ma refleksja nad współczesnością. Galeria Rynek 30 to także przestrzeń współpracy z NGO-sami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.


Dotychczas odbyły się wystawy „Jak powraca las” Sayama Ghosha, zrealizowana we współpracy ze Sputnik Photos oraz „Gildia” Olgi Micińskiej, artystki i rzemieślniczki pracującej z drewnem, ale też z tkaniną, ceramiką, metalem i fotografią.
Krakowskie sufrażystki manifestują w Dniu Kobiet w 1911 r.
Krakowskie sufrażystki manifestują w Dniu Kobiet w 1911 r.
W ramach programu towarzyszącego odbędą się oprowadzania kuratorskie, również tłumaczone na język ukraiński.


29 września Sylwia Chutnik wygłosi wykład „Czesanie historii pod włos, czyli o warszawskim doświadczeniu herstorycznym”. W styczniu Dobrochna Kałwa poprowadzi warsztaty z odkrywania rodzinnych historii.


Wystawie towarzyszyć będzie także program filmowy, m.in. dokument „Chwała Królowej” o legendarnych szachistkach z Gruzji, które zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się ikonami emancypacji.


Wystawę „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną” będzie można zwiedzać od 15 września 2022 r. do 29 stycznia 2023 r. w Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Zobacz także

2022-11-22, godz. 09:00 Rozpoczęła się zbiórka paczek w ramach akcji ''Rodacy Bohaterom'' dla kombatantów na Kresach Rozpoczęła się kolejna edycja akcji ''Rodacy Bohaterom''. Świąteczne paczki, podobnie jak w latach ubiegłych, trafią do kombatantów i ich rodzin mieszkających… » więcej 2022-11-22, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 listopada.. » więcej 2022-11-21, godz. 12:00 Transmisja ONLINE Spotkania „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” Już dzisiaj o godzinie 18.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbędzie się spotkanie „Najlepszy”… » więcej 2022-11-21, godz. 09:55 Upamiętniono 80. rocznicę wybuchu powstania zamojskiego W Warszawie upamiętniono w niedzielę 80. rocznicę wybuchu powstania zamojskiego. O tym heroicznym sprzeciwie należy nie tylko głośno mówić, lecz opowiadać… » więcej 2022-11-21, godz. 10:00 Tak wyglądał śląski dom. W Gogolinie powstała izba regionalna Izbę regionalną, przedstawiającą wnętrze śląskiego domu, otwarto w Gogolinie. Mieści się w przybudówce Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w dzielnicy… » więcej 2022-11-21, godz. 09:06 W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania… » więcej 2022-11-21, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 listopada.. » więcej 2022-11-20, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 listopada.. » więcej 2022-11-19, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 listopada.. » więcej 2022-11-18, godz. 11:00 Dni Otwarte Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Od 21 do 25 listopada br. Muzeum organizuje, jak co roku, Dni Otwarte. Specjalna oferta obejmuje bezpłatne zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz interesujące… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »