Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Koniec góry Petaina, słynnego francuskiego marszałka…
2022-07-07, 10:02 Autor: Anna Lach / PAP

Koniec góry Petaina, słynnego francuskiego marszałka, a potem hitlerowskiego kolaboranta

Kanada, Góry Skaliste [fot. pixabay]
Kanada, Góry Skaliste [fot. pixabay]
Góra Petaina, tak nazywał się do niedawna szczyt na pograniczu prowincji Alberta i Kolumbia Brytyjska. Zmienił nazwę dzięki uporowi wspinaczy, którzy uważali, że hitlerowski kolaborant marszałek Philippe Petain nie powinien być dłużej honorowany.
Philippe Pétain, 1941 [fot. domena publiczna]
Philippe Pétain, 1941 [fot. domena publiczna]
Była już góra Petaina znajduje się w kanadyjskich Górach Skalistych. Nosiła tę nazwę od 1919 r., kiedy marszałek Philippe Petain został uhonorowany przez Kanadę za swoje zasługi dla armii francuskiej w zwycięskiej dla Francji bitwie pod Verdun podczas pierwszej wojny światowej. Podczas drugiej wojny światowej Petain współpracował z hitlerowcami w ramach rządu Vichy.


Jednak podczas wojny problematyczną nazwę góry przeoczono. W dodatku w 1966 r. od nazwy szczytu nazwano też pobliski potok i lodowiec, mimo że Petain został po wojnie skazany za zdradę i odpowiedzialność za deportację i zamordowanie 76 tys. francuskich Żydów.


W 2016 r. problem nazwy zauważył lekarz Geoffrey Taylor, który często wędrował po Górach Skalistych i zwrócił się do rządów Alberty i Kolumbii Brytyjskiej, by usunęły francuskiego kolaboranta z mapy. Rząd Alberty zareagował szybko, rząd Kolumbii Brytyjskiej podejmował decyzje powoli. Geoffrey Taylor zmarł dwa lata temu, ale jego syn, Duncan Taylor, prawnik, nadal domagał się zmiany nazwy – opisywały kanadyjskie media.


Do wniosku dołączyły lokalne władze, społeczności Indian, organizacja ratowników górskich Columbia Valley, Avalanche Canada zajmująca się problemem lawin, stowarzyszenie przewodników górskich Kanady i klub przewodników górskich Kolumbii Brytyjskiej. W listopadzie ub.r. organizacja B'nai Brith napisała do Biura nazw geograficznych Kolumbii Brytyjskiej w tej sprawie.


W komunikacie B'nai Brith podano we wtorek, że w ub. tygodniu rząd Kolumbii Brytyjskiej podjął decyzję. „Informacja o nazwach dostępna online będzie zawsze zawierać historię nazw, które kiedyś upamiętniały Petaina, ale nazw tych nie będzie już na mapach prowincji lub mapach w dystrybucji. Do czasu, aż pojawi się szeroko popierana propozycja i zostanie oficjalnie przyjęta (…) odniesienia do każdego z tych miejsc będą prawdopodobie odnosić się do pobliskich charakterystycznych miejsc lub koordynatów GPS” - napisano w liście do wnioskodawców.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »