Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni …
2022-05-27, 10:22 Autor: Mateusz Babak

4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy

[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
Na 4 czerwca br. zaplanowano otwarcie dla zwiedzających Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku (Śląskie). Odbędzie się wówczas festiwal ze spektaklami, występami sztukmistrzów i udostępnieniem interaktywnej wystawy "Wiek pary" . Całość zwieńczy uruchomienie fontanny parowej.

Zobacz: Historia Zabytkowej Kopalni Ignacy
Otwarcie zrewitalizowanego kompleksu nastąpi w 230. rocznicę powstania kopalni Hoym, jak pierwotnie nazywała się kopalnia Ignacy. Główną atrakcją kompleksu będzie wystawa "Wiek pary", której najważniejszą atrakcja będzie pracująca 100-letnia maszyna parowa.


Jak przekazały w czwartek służby prasowe Zabytkowej Kopalni Ignacy, idea festiwalu otwarcia bazuje na kohttps://radio.opole.pl/admin/index.php?mod=60&scr=5&wid=&idp=548&idx=4795&s=1#p548a4796ncepcji przenikania się światów, przenoszącej widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat. "To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin" – wyjaśnił odpowiedzialny za część artystyczną wydarzenia Piotr Chlipalski.


"Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ub. wieku, aż po coraz bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne" – opowiadał Chlipalski.


W południe ruszą bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw. W pobliżu maszynowni Szybu Kościuszko ulokowana będzie strefa gastronomiczna.


W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa "Nasze dziedzictwo" z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji. Odbędą się tam też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego "Ignacy, nasza kopalnia", realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą "Moje miejsce na Ziemi".


Przez całe popołudnie występować będą artyści i sztukmistrze, a wieczorem - krakowski teatr KTO ze sztuką "Ślepcy". To widowisko plenerowe inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Po spektaklu zaplanowano pokaz fontanny parowej w parku pary oraz nocną iluminację maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko.


W pierwszy weekend czerwca Kopalnia Ignacy obniży ceny biletów na wszystkie atrakcje o połowę. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni – będą kosztowały po 5 zł. Od 1 czerwca ruszy sprzedaż biletów na wystawę "Wiek pary" z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety będą do nabycia na stronie internetowej kopalni i w kasach.


Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy to jedna z priorytetowych inwestycji miasta. Kopalnia Ignacy powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację jako część kopalni Rydułtowy w latach 90. Upalenie i odcięcie lin wyciągowych szybu Kościuszko nastąpiło 13 października 2006 r. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.


Odnawianie kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko oraz sprężarkowni. Zagospodarowywano terenu wokół kompleksu. Znaczną część prac wsparły środki europejskie.

Zobacz także

2022-07-05, godz. 12:02 Upamiętniono Sławomira Bugajskiego - założyciela Solidarności Walczącej na Górnym Śląsku Dziś (05.07) w Katowicach upamiętniono Sławomira Bugajskiego - założyciela Solidarności Walczącej na Górnym Śląsku. Przy grobie zmarłego ponad 19 lat… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Już dzisiaj rusza Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na Rynku w Brzegu! W dniach 5 - 7 lipca 2022 r. w Brzegu przed ratuszem na Rynku, stacjonować będzie Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa", na który serdecznie zapraszamy. » więcej 2022-07-05, godz. 10:51 Wielki pożar lasu z 1992 roku. Uruchomiono zbiornik małej retencji, aby zminimalizować ryzyko Wciąż uznawany jest za jeden z największych pożarów w Europie. Ogień zaatakował 26 sierpnia 1992 roku, a objął rejon Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2022-07-05, godz. 09:45 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-05, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 5 lipca.. » więcej 2022-07-04, godz. 12:02 W Polsce odkryto grób króla Wikingów sprzed tysiąca lat [FILM] Dzięki teledetekcji satelitarnej, w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego - króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego… » więcej 2022-07-04, godz. 11:02 Muzeum Auschwitz wydało album z okazji 75. rocznicy powstania Ukazał się album fotograficzny ilustrujący wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum Auschwitz. Okazją była przypadająca w lipcu rocznicy powstania instytucji… » więcej 2022-07-04, godz. 10:00 "Kolejna brama zostanie zrekonstruowana i już będziemy mieli całość". Rusza remont na Zamku Piastów Śląskich Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczyna się dzisiaj (4.07) kolejny remont. Tym razem prace konserwatorskie obejmą portal bramy dziedzińca zamkowego… » więcej 2022-07-04, godz. 09:11 Rapperswil – pierwsze polskie Muzeum Narodowe Muzeum Narodowe Polskie na zamku w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Było centrum polskiego życia… » więcej 2022-07-04, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 lipca.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »