Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » IPN zainaugurował nową odsłonę projektu Archiwum…
2022-05-25, 10:00 Autor: Michał Szukała

IPN zainaugurował nową odsłonę projektu Archiwum Pełne Pamięci [FILM]

[fot. IPN]
[fot. IPN]
Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym zaprezentował nową odsłonę przedsięwzięcia Archiwum Pełne Pamięci. Jego celem jest zabezpieczenie i udostępnienie archiwaliów kluczowych dla opowiadania o polskiej historii XX wieku.

Zobacz: Archiwum Pełne Pamięci
Archiwum Pełne Pamięci zostało zainaugurowane w 2017 r. Celem przedsięwzięcia jest ocalenie, zabezpieczenie i udostępnienie dokumentów z archiwów prywatnych. „To historia narodu polskiego, która wynika z działania systemów totalitarnych – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu – ale także dziejów polskich bohaterów. Ta historia znajduje się przede wszystkim w archiwum IPN. Fundamentem działań IPN jest pielęgnowanie polskiej historii. To archiwum jest sercem uruchamiającym krwioobieg Instytutu” – powiedział prezes IPN.


Nawrocki dodał, że celem działań archiwistów i historyków powinno być ocalenie archiwaliów znajdujących się poza granicami obecnej Polski. „Nie możemy zapomnieć o spuściźnie będącej rodzinnymi relikwiami na wszystkich szerokościach geograficznych” – podkreślił. Przypomniał, że w ciągu pięciu lat do IPN trafiło około 1600 kolekcji źródeł historycznych. „Cieszymy się, że IPN cieszy się tak wielkim zaufaniem społecznym. Dziś Archiwum Pełne Pamięci dostaje drugie życie. Intensyfikujemy działania wokół projektu” – dodał.


Częścią nowej odsłony projektu jest m.in. strona internetowa, która jak podkreślają przedstawiciele IPN, ma na celu nie tylko informowanie o możliwościach przekazywania zbioru, ale również poszerzanie edukowanie o archiwaliach rodzinnych.


Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dr Marzena Kruk powiedziała, że celem Archiwum Pełnego Pamięci jest „uratowanie okruchów historii i stworzenie z nich pełnego obrazu naszej przeszłości, którą chcemy opowiadać przyszłym pokoleniom”. Dodała, że zadaniem archiwistów IPN jest dotarcie do Polaków na całym świecie i kierowanych przez nich instytucji polonijnych. Kontakt z archiwistami IPN ma ułatwić możliwość przesyłania próbek archiwaliów za pośrednictwem strony internetowej.


Kruk zapowiedziała, że właścicielom pamiątek, które nie znajdą się w polu zainteresowania IPN, archiwiści ułatwią kontakt z innymi instytucjami dbającymi o archiwalia. „Chcemy, aby wszystkie pamiątki po przeszłych pokoleniach znalazły się w Narodowym Zasobie Archiwalnym” – podkreśliła. Dodała, iż do IPN zgłaszają się coraz młodsi spadkobiercy archiwaliów, a to skłania archiwistów i historyków do przygotowywania coraz nowszych form udostępniania tych źródeł, między innymi w formie podcastów. Zapowiedziała, że we wrześniu w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zostanie otwarta wystawa poświęcona Sokolstwu Polskiemu USA, której podstawą będą archiwalia przekazane do IPN przez tę organizację polonijną.


W ramach przedsięwzięcia do Archiwum IPN trafiają akta urzędowe, fotografie, wspomnienia oraz prywatne listy, pamiętniki, dzienniki, filmy, nośniki audio i wideo, ukazujące losy Polaków w latach 1917-90. „Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX w.” – podkreśla IPN w prezentacji. Część z prywatnych archiwaliów (46 kolekcji) została udostępniona w wydanym przez IPN zbiorze „…aby każdy okruch historii został uratowany!”.


Częścią inauguracji nowej odsłony projektu była dyskusja poświęcona tej publikacji z udziałem historyków, archiwistów i darczyńców. W liście skierowanym do jej uczestników premier Mateusz Morawiecki napisał, że „dramatyczne wydarzenia polskiej historii w XX wieku nie dzieją się w oderwaniu od losów jednostek” i „rodzinnych opowieści splatających się z dziejami naszej wspólnoty”. Wyjaśnił, że dlatego tak istotne jest utrwalanie indywidualnych doświadczeń świadków i uczestników. „Dziękuję więc Instytutowi Pamięci Narodowej, który zachęcając do wydobycia z prywatnych zasobów okruchów historii przyczynia się do umacniania naszej wspólnoty narodowej” – podkreślił premier.


Cytując słowa Stanisława Lema dodał, że dzięki pracy archiwistów i historyków badających historie indywidualne „historia przestała być rodzajem walca drogowego, którego nie obchodzi los mrówek i na powrót służy prawdzie i przyszłości”. Premier podziękował również za przyjęcie do Archiwum IPN dokumentów i pamiątek przekazanych przez Dariusza Olszewskiego, działacza Solidarności Walczącej i bliskiego współpracownika Kornela Morawieckiego. Jego kolekcja zawiera nie tylko zbiory dotyczące SW, ale również pamiątki przekazane mu przez polskich weteranów II wojny światowej przebywających na emigracji w USA.


Otwierając dyskusję prof. Andrzej Nowak powiedział, że zbieranie śladów indywidualnej pamięci jest „być może najważniejszym i najbardziej ambitnym elementem działalności IPN”. Dodał, że dla historyków losy indywidualne pozwalają na utożsamienie z historią i emocjonalne powiązanie z bohaterami dziejów. „Wówczas historia nie jest czymś sztucznym, co pozostawia nas obojętnymi” – podkreślił. Jego zdaniem przypadająca w przyszłym roku 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego jest „okazją do zastanowienia się nad tym, gdzie wówczas byli nasi przodkowie. „Przez pryzmat skojarzenia z doświadczeniami rodzinnymi możemy odnaleźć się w historii” – zauważył prof. Andrzej Nowak.

Zobacz także

2022-06-30, godz. 12:15 W kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim pochowano kpt. Władysława Dobrowolskiego W środę odbyły się na Cmentarzu Łostowickim uroczystości pogrzebowe byłego żołnierza Armii Krajowej i działaczowi antykomunistycznej opozycji śp. kpt… » więcej 2022-06-30, godz. 11:04 Polska chce sprowadzić szczątki Mieczysława Pieriejasławskiego-Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski… Choć Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - został nieco zapomniany, jego zasługi dla odrodzonego w… » więcej 2022-06-30, godz. 10:11 Żołnierz podziemia ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa był całkowicie oddany sprawie niepodległości i za tę postawę zapłacił najwyższą cenę; odzyskuje należne mu miejsce… » więcej 2022-06-30, godz. 09:01 100 lat temu urodził się Miron Białoszewski "Miron - największy polski poeta prywatny" - napisała o Mironie Białoszewskim prof. Maria Janion. 30 czerwca mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy"… » więcej 2022-06-30, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 czerwca.. » więcej 2022-06-29, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 29.06 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-06-29, godz. 11:08 W Poznaniu upamiętniono 66. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 66. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 uczczono we wtorek w Poznaniu. 28 czerwca 1956 r. rozpoczęła się walka poznańskich robotników o Boga, wolność, prawo… » więcej 2022-06-29, godz. 10:00 "Historyczne" wakacje w MBP. Bezpłatne zajęcia dla dzieci Zabawy ruchowe, gry planszowe, zajęcia plastyczne, łamigłówki, czytanie książek to wszystko przygotowała wypożyczalnia dla dzieci MBP przy ul. Minorytów… » więcej 2022-06-29, godz. 09:00 Szósty odcinek filmowego cyklu "…ale to już inna historia 2" [FILM] Porządek rzeczy to zastanawiąjący tytuł szóstej odsłony drugiego sezonu filmowego cyklu …ale to już inna historia. Licząc wszystkie odcinki, emitowane… » więcej 2022-06-29, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 czerwca.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »