Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Historyk Roger Moorhouse o Grupie Ładosia w ramach…
2022-05-18, 11:04 Autor: Bartłomiej Niedziński

Historyk Roger Moorhouse o Grupie Ładosia w ramach Polish Heritage Days

Grupa Ładosia (od lewej góra: Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki. Od lewej dół: Juliusz Kühl, Abraham Silberschein, Chaim Eiss) [fot. www.gov.pl]
Grupa Ładosia (od lewej góra: Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki. Od lewej dół: Juliusz Kühl, Abraham Silberschein, Chaim Eiss) [fot. www.gov.pl]
Dzieje Grupy Ładosia - polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem - przybliżył we wtorek wieczorem brytyjski historyk Roger Moorhouse na wykładzie w żydowskim centrum kultury JW3 w Londynie.
W 1941 roku w Bernie polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tzw. akcję paszportową, której celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kuhl - którzy tworzyli Grupę Ładosia - wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich, głównie Paragwaju, na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych, nie zaś transport do obozów śmierci.


Moorhouse, który obecnie pisze książkę na temat Grupy Ładosia, mówił m.in., że Niemcy mieli świadomość, iż te tysiące wystawianych paszportów są fałszywe, ale mimo to przez jakieś dwa lata pozwalali, by akcja była prowadzona. Jak zauważył, w tym przypadku ideologia zakładająca konieczność "oczyszczenie Europy z Żydów" przegrała w starciu z racjonalizmem, gdyż Niemcy traktowali tych Żydów jako "towar", który można wymienić na ich własnych jeńców wojennych. Wyjaśniał też, że powodem, dla którego wyraźna większość paszportów bądź poświadczeń obywatelstwa wystawiona była w imieniu Paragwaju, było to, iż konsul honorowy tego kraju został wytypowany przez Grupę Ładosia jako najbardziej podatny na przekupstwo.


Szacuje się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8-10 tys. fałszywych paszportów bądź poświadczeń obywatelstwa. Nazwiska ponad 3 tys. osób, dla których zostały one wystawione udało się odnaleźć badaczom z Instytutu Pileckiego. Zostały one zebrane w wydanej w 2019 r. przez tę instytucję publikacji.


Prowadząca spotkanie Jennifer Grant, brytyjska badaczka zajmująca się historią Polski w czasie II wojny światowej, przyznała w rozmowie z PAP, że historia Grupy Ładosia jest jeszcze mało znana w Wielkiej Brytanii, ale wyraziła nadzieję, że książka Moorhouse'a to zmieni. Jej zdaniem, może ona stać się impulsem podobnym do tego, jakim była wydana w 2019 r. biografia rotmistrza Witolda Pileckiego "Ochotnik" autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera, dzięki której ta postać stała się znacznie bardziej rozpoznawalna dla szerokiej publiczności. Książka Moorhouse'a ma zostać wydana wiosną przyszłego roku.


Wykład Moorhouse'a odbył się w ramach trwającej w Wielkiej Brytanii szóstej edycji Polish Heritage Days - Dni Polskiego Dziedzictwa, a jego współorganizatorami były Ambasada RP w Londynie oraz Instytut Pileckiego.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński
(PAP)

Zobacz także

2022-07-05, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 5 lipca.. » więcej 2022-07-04, godz. 12:02 W Polsce odkryto grób króla Wikingów sprzed tysiąca lat [FILM] Dzięki teledetekcji satelitarnej, w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego - króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego… » więcej 2022-07-04, godz. 11:02 Muzeum Auschwitz wydało album z okazji 75. rocznicy powstania Ukazał się album fotograficzny ilustrujący wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum Auschwitz. Okazją była przypadająca w lipcu rocznicy powstania instytucji… » więcej 2022-07-04, godz. 10:00 "Kolejna brama zostanie zrekonstruowana i już będziemy mieli całość". Rusza remont na Zamku Piastów Śląskich Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczyna się dzisiaj (4.07) kolejny remont. Tym razem prace konserwatorskie obejmą portal bramy dziedzińca zamkowego… » więcej 2022-07-04, godz. 09:11 Rapperswil – pierwsze polskie Muzeum Narodowe Muzeum Narodowe Polskie na zamku w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Było centrum polskiego życia… » więcej 2022-07-04, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 lipca.. » więcej 2022-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 lipca.. » więcej 2022-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 2 lipca.. » więcej 2022-07-01, godz. 12:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 02.07.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-07-01, godz. 11:07 "Herby zyskają swój dawny blask". Rusza remont bramy dziedzińca zamkowego w Brzegu Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu szykuje się kolejny remont. Tym razem prace konserwatorskie obejmą portal bramy dziedzińca zamkowego. Odrestaurowana zostanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »