Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto plenerową wystawę IPN pt. „Pokolenia…
2022-01-26, 09:40 Autor: Piotr Nowak

Otwarto plenerową wystawę IPN pt. „Pokolenia Baczyńskiego”

Krzysztof Kamil Baczyński [www.wikipedia.pl]
Krzysztof Kamil Baczyński [www.wikipedia.pl]
We wtorek na pl. Jana Kochanowskiego w Lublinie otwarto wystawę pt. „Pokolenia Baczyńskiego”, która przedstawia wybitne postacie, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego.
„Oni wychowywali się w sytuacji, która na co dzień nie była kojarzona z wojną. To co spotkało tych ludzi w czasie II wojny światowej było czymś niewyobrażalnym” – powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Robert Derewenda.


Wyjaśnił, że przed wybuchem II wojny światowej Europa nie doświadczyła tragedii na tę skalę. „Niewyobrażalnym było, aby mordować całe tysiące, miliony bezbronnych ludzi” – stwierdził Derewenda.


„Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ale sytuacja również jest napięta” – powiedział historyk. Dodał, że dzisiaj również mamy „pewnego rodzaju wyzwania”.


„Po to poznajemy historię, aby wychowywać się na doświadczeniach naszych przodków” – powiedział dyrektor lubelskiego IPN. Przyznał, że w poznawaniu historii nie chodzi tylko o pamięć o osobach.


„Chodzi o to, abyśmy się uczyli od naszych przodków i to uczyli się zarówno z tych pozytywnych doświadczeń, czyli ich postaw, ale również żebyśmy nie powielali tych postaw, które doprowadziły do złego, do zguby naszej ojczyzny” – powiedział Derewenda.


Autorka wystawy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie Katarzyna Syska wyjaśniła, że jej zamiarem było utrzymanie pamięci o zapomnianych przedstawicielach „Pokolenia Baczyńskiego”. „Żeby ludzie, którzy oglądają wystawę poznali osoby, o których dotychczas nie słyszeli” - powiedziała.


Na wystawie przygotowanej przez pion edukacyjny IPN znajdują się sylwetki przedstawicieli „Pokolenia Baczyńskiego”, którzy są bardziej - Krzysztof Kamil Baczyński, Karol Wojtyła - i mniej znani - m.in. Grażyna Chrostowska, Bogusław Klimczuk, Stanisław Łukasik, Aniela Dziewulska-Łosiowa.


„To postaci wyjątkowe, o jeszcze bardziej wyjątkowych historiach” – powiedziała Syska. Wyjaśniła, że bohaterowie wystawy należą do pokolenia, które narodziło się w niepodległej Polsce.


„W tym pokoleniu pokładano bardzo wielkie nadzieje, temu pokoleniu także powierzono bardzo ważną misję odbudowy kraju po długich latach niewoli” – powiedziała Syska. Dodała, że pokolenie osób urodzonych po I wojnie światowej miało „odbudowywać, formować, uruchamiać wszystko na nowo”.


„Niestety przyszło im patrzeć, jak kolejna wojna zabiera, niszczy to co odzyskali ich przodkowie” – przyznała. Zdaniem autorki wystawy, przedstawiciele tego pokolenia „zostali pozbawieni prawa do młodości i normalności”.


Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej oraz regionalnej. Inauguracyjna prezentacji odbyła się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie w 2021 r. Później wystawa w trzynastu wersjach regionalnych wyruszyła do kolejnych miastach w Polsce. Otwarcie w Lublinie odbyło się we wtorek.(PAP)


Autor: Piotr Nowak

Zobacz także

2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »