Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brytyjski historyk: po wojnie ocena wkładu Polski…
2021-11-30, 13:17 Autor: Andrzej Pawluszek

Brytyjski historyk: po wojnie ocena wkładu Polski w zwycięstwo aliantów została wyciszona (Holandia)

Krakowskie Przedmieście w Warszawie, 1939 [Glowna Ksiegarnia Wojskowa Publishing - Postcard 1939]
Krakowskie Przedmieście w Warszawie, 1939 [Glowna Ksiegarnia Wojskowa Publishing - Postcard 1939]
Po zakończeniu II wojny światowej uczciwa ocena historii Polski w czasie wojny i jej wkładu w zwycięstwo aliantów została skutecznie wyciszona - zauważa na łamach holenderskiego portalu Eioco brytyjski historyk Roger Moorhouse.
„Polska w 1939 roku była jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, uwięzionym pomiędzy dwoma drapieżnymi, pozbawionymi skrupułów, ekspansywnymi reżimami totalitarnymi, dążącymi do jej zniszczenia” – przypomina Moorhouse. Brytyjski historyk i pisarz specjalizuje się w historii Europy Środkowej w okresie II wojny światowej.


W artykule zatytułowanym "Ta wojna nigdy nie została właściwie rozliczona" Moorhouse konstatuje, że po wojnie Brytyjczycy, Amerykanie i Sowieci zbudowali swoje własne narracje dotyczące wojny, a Zachód - poprzez środowiska lewicowe - w dużej mierze bezkrytycznie przyjął sowiecki punkt widzenia. W tej sytuacji „uczciwa ocena historii Polski w czasie wojny i jej wkładu w zwycięstwo aliantów została skutecznie wyciszona” - podkreśla historyk.


Moorhouse zauważa, że teraz, po wielu latach nareszcie można liczyć na uczciwsze podejście do polskiej historii, które jest przedstawiane przez nowe pokolenie badaczy. Są dwa powody, dla których coraz bardziej rozwija się dyskusja wokół polskiej historii: po pierwsze odrzucono ideologiczne klapki komunizmu, po drugie - na szersze spojrzenie pozwala dzielący nas od wojny dystans czasowy - zaznacza badacz.


„Pod względem geopolityki Polska jest obecnie prawdopodobnie na lepszej pozycji niż przez kilka ostatnich stuleci. Ale relacje z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie - na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie - Unia Europejska, która zachowuje się tak, jakby zupełnie chciała zapomnieć o przeszłości" - konkluduje Moorhouse.


Tekst brytyjskiego historyka ukazał się w ramach najnowszej odsłony akcji "Opowiadamy Polskę światu", realizowanej przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową.


„Po Francji, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, czas na mniejsze, choć istotne kraje” – mówi PAP szef projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, Michał Kłosowski. „A w Holandii istnieje silna Polonia, istnieją też żywe relacje z naszym krajem” – zaznacza.


Jak informuje Instytut Nowych Mediów właśnie tekstami takich autorów jak wybitny historyk brytyjski Roger Moorhouse chce on przybliżyć zagranicznemu odbiorcy współczesną Polskę i „często wpływającą na nasze obecne decyzje” historię kraju.


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ adj/ mal/

Zobacz także

2022-01-10, godz. 10:31 "Ballady i romanse", czyli jak w Polsce rozpoczął się romantyzm 2022 r. został ustanowiony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego. Data jest nieprzypadkowa, bowiem dwieście lat temu w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse"… » więcej 2022-01-10, godz. 09:24 Konserwatorzy zajmą się drewnianym barakiem w byłym obozie Birkenau Muzeum Auschwitz przeprowadzi konserwację jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Znajduje się on nieopodal… » więcej 2022-01-10, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 10 stycznia.. » więcej 2022-01-09, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 9 stycznia.. » więcej 2022-01-08, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 8 stycznia.. » więcej 2022-01-07, godz. 07:00 Ponad 563 tys. osób zwiedziło w 2021 roku Muzeum Auschwitz Ponad 563 tys. osób zwiedziło w 2021 r. Miejsce Pamięci obejmujące były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Muzeum Auschwitz podało w środę, że jest to… » więcej 2022-01-07, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 stycznia.. » więcej 2022-01-06, godz. 06:01 Święto Objawienia Pańskiego Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Trzech Króli. Już dwunasty raz w tym stuleciu święto to jest dniem wolnym od pracy, wcześniej ostatni raz… » więcej 2022-01-06, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 6 stycznia.. » więcej 2022-01-05, godz. 12:04 Jutro Orszak Trzech Króli w Opolu. Będzie dużo kolędowania i początek 50-lecia diecezji opolskiej Orszak Trzech Króli przejdzie w czwartek ulicami centrum Opola. 6 stycznia rozpoczną się także obchody 50-lecia diecezji opolskiej. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »