Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kobieta na medal! O Halinie Konopackiej
2021-07-25, 07:56 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Kobieta na medal! O Halinie Konopackiej

Halina Konopacka, zdobywczyni pierwszego polskiego złota olimpijskiego [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Halina Konopacka, zdobywczyni pierwszego polskiego złota olimpijskiego [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Ta data zapisała się w historii polskiego sportu złotymi zgłoskami - 31 lipca 1928 roku Polska zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski. Trofeum to, zdobyte na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie przypadło Halinie Konopackiej.
Więcej w RO3 SPORT
Jej największym sukcesem był rekord świata w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie, została wówczas również uznana za miss igrzysk olimpijskich.

Dziś w playerze Radio Opole 3 SPORT (25.07), m.in:

- Pierwsze Olimpijskie Złoto! Halina Konopacka
Dzięki swojej sile zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski. Były to igrzyska, podczas których po raz pierwszy do udziału w konkurencjach lekkoatletycznych dopuszczono kobiety. Halina zamiłowanie do sportu wyniosła z domu: jeździła konno i na łyżwach, grała w tenisa i pływała. Ta silna kobieta była wszechstronnie utalentowana, nie tylko sportowo. Pisała też wiersze i malowała. Jej sława była porównywana ze sławą Jana Kiepury. Istniało powiedzenie: "Kiepura pyskiem Konopacka dyskiem".

- Efektowna wygrana nad Rawiczem! Retransmisja meczu Kolejarz Opole vs. Kolejarz Rawicz [03.07.2021 r.]
Kolejarz Opole utrzymał zwycięską passę w 2. Lidze Żużlowej. Opolanie na własnym torze pokonali imiennika z Rawicza 51:39. Zawody długo były bardzo wyrównane. Goście wzmocnieni aż czterema zawodnikami z ekstraligowej Unii Leszno długo stawiali zacięty opór. Decydujące okazały się wyścigi od 9. do 12. Opolanie trzykrotnie wygrali podwójnie, raz 4:2 i rozstrzygnęli sprawę wygranej na własną korzyść.

- Skateboarding - sport, który zyskuje coraz większą popularność
Skateboarding uznawany jest przez niektórych jako sport ekstremalny bądź formę sztuki. W Opolu coraz więcej osób jeździ na desce. Czy stolica naszego regionu może stać się ważnym ośrodkiem skateboardingu?

Słuchaj playera Radio Opole 3 SPORT
player.php?program=3

Zobacz także

2021-09-03, godz. 10:15 Negatywy dokumentujące KFPP przekazano do Archiwum Państwowego w Opolu Kilka tysięcy skanów i nagatywów autorstwa opolskiego fotografika Mariusza Przygody przekazano wczoraj (02.09) do Archiwum Państwowego w Opolu. Nieprzypadkowo… » więcej 2021-09-03, godz. 08:56 Historyk: Polacy są wśród ofiar NKWD pogrzebanych w masowym grobie w Odessie (Ukraina) Wśród ofiar NKWD pogrzebanych w masowym grobie w Odessie na Ukrainie są Polacy - mówi PAP Ołeksandr Babicz, historyk, jeden z członków prac poszukiwawczych… » więcej 2021-09-02, godz. 14:27 58. KFPP: Andrzej Rosiewicz - chodząca historia opolskich festiwali Swoją karierę estradową rozpoczął od jazzu w 1968 roku w zespole Old Timers. A z grupą Asocjacja Hagaw zdobył nagrodę na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki… » więcej 2021-09-02, godz. 12:55 Kluczbork: cztery umowy dotyczące renowacji i zabezpieczenia zabytków Marszałek regionu Andrzej Buła wręczył w Kluczborku cztery umowy dotyczące zabezpieczenia i renowacji zabytków. Łączna wartość dotacji oscyluje wokół… » więcej 2021-09-02, godz. 11:06 Muzeum Mazowieckie ze stałą wystawą art deco - otwarcie dla zwiedzających 4 września (Płock) Ponad tysiąc eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku na powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych, w tym obraz "Martwa natura" Tamary Łempickiej i kabriolet… » więcej 2021-09-02, godz. 10:08 Historyk Massimiliano Signifredi: Prymas Wyszyński doskonale wyczuwał bieg historii Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był głęboko osadzony w polskiej rzeczywistości, a jednocześnie miał wizję Kościoła powszechnego i świetnie… » więcej 2021-09-02, godz. 09:35 Historyk z Biura Poszukiwań IPN o potrzebie pamięci o pochowanych w Rosji polskich ofiarach NKWD Pamięć o ofiarach NKWD i ich godny pochówek jest sprawą nie tylko Rosjan, ale też Polaków - mówi PAP Ewa Kowalska, historyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji… » więcej 2021-09-02, godz. 08:45 Sztandar dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie. "To wielkie święto w naszej… Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie ma od wczoraj (01.09) sztandar. » więcej 2021-09-02, godz. 07:29 "Historia Opola w kilku ujęciach" - bezpłatne warsztaty fotograficzne Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty fotograficzne organizowane przez wrocławskie Stowarzyszenie Voice of Art z finansowym wsparciem urzędu miasta w Opolu… » więcej 2021-09-01, godz. 18:35 Opole upamiętniło 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa" [Z… Apel pamięci, salwa honorowa i uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności w Opolu zakończyły… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »