Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie…
2024-12-03, 08:39 Autor: Mariusz Majeran

Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji

Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia w Opolu, ale też na Śląsku.
- To jest bardzo ciekawy film i ma różne ujęcia, trochę oryginalnych fotografii, trochę scen fabularyzowanych - mówi Dariusz Panza, autor zdjęć. - Tutaj przede wszystkim jest bardzo ważną stroną kwestia przygotowania merytorycznego, czyli historii. Przygotowania tego zaplecza historycznego, żeby było wiadomo, o czym opowiadamy. A nikt nie kojarzy Śląska z walką zbrojną, a później do tej historii, mającej miejsce, robimy ilustracje.

- To mój pierwszy film o Opolu - podkreśla Grzegorz Kubaszko. - To była ekspresowa produkcja, ponieważ od momentu, kiedy otrzymaliśmy informację o przyznaniu grantu, czyli pod koniec maja, na pełnych obrotach wystartowaliśmy. Najpierw był research materiałów, między innymi od bardzo bogatych materiałów radiowych z Zofią Hajduk. Nagranie ekspertów, sceny fabularyzowane, praktycznie do końca listopada cały cykl produkcyjny.

- Znałam tę historię, ale inaczej ją teraz odebrałam - mówi wzruszona Janina Hajduk-Nijakowska, narratorka i córka bohaterki filmu. - Bez wątpienia wzruszyłam się, nie ulega wątpliwości. Po prostu inne spojrzenie, myślę, że to już następnego pokolenia. Tak o tej przeszłości trzeba mówić.

Zdjęcia do filmu powstały także w Radiu Opole, autorzy wykorzystali w dokumencie archiwalne nagrania Zofii Hajduk.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »