Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do…
2024-11-16, 10:44 Autor: PAP / pm/ amac/

Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ

Autorstwa Józef Ulma - https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/ulm/multimedia-1/zdjecia/20598,Zdjecia.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138231515
Autorstwa Józef Ulma - https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/ulm/multimedia-1/zdjecia/20598,Zdjecia.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138231515
Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej została podarowana przez bratanka Józefa Ulmy Instytutowi Pileckiego.
W czwartek w Muzeum II Wojny Światowej w ramach cyklu "Wejście w historię" zaprezentowano książkę "Wykłady z Towaroznawstwa" z biblioteki Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa i jego odręcznym podpisem.

Książka została przekazana przez bratanka Józefa Ulmy Instytutowi Pileckiego, który zdecydował się ją wypożyczyć na pięć lat gdańskiemu muzeum.

Zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski w rozmowie z PAP podkreślił, że przekazanie pamiątki po rodzinie Ulmów Muzeum II Wojny Światowej jest efektem współpracy i rozmowy między instytucjami. "Muzeum poprosiło o ten konkretny artefakt, uznaliśmy, że będzie to korzystne dla Instytutu i muzeum. Zależały nam na tym, żeby książka była prezentowana szerokiej publiczności, także międzynarodowej. Chcemy, żeby historia rodziny Ulmów była opowiedziana nie tylko merytorycznie, ale także żeby miała wsparcie w rekwizycie" - powiedział.

Jerzy Ulma, bratanek Józefa Ulmy w liście skierowanym do muzeum i odczytanym w trakcie prezentacji książki napisał, że umieszczenie pamiątki po jego krewnym w Muzeum II Wojny Światowej jest dla niego "ogromnym zaszczytem". "Wspólne działanie Instytutu Pileckiego i Muzeum przyczyniają się do podtrzymania pamięci o naszych bohaterach" - zaznaczył.

W liście podziękował obu instytucjom za zaangażowanie w kultywowanie pamięci o ludziach, którzy nie bali się stawić czoła złu i walczyli o dobro drugiego człowieka. "Jestem przekonany, że dzięki państwa wysiłkom, historia rodziny Ulmów oraz innych bohaterów zostanie opowiedziana i upamiętniona" - napisał.

Dr Wojciech Kozłowski podkreślił, że książka ma ponad 100 lat i jest w bardzo dobrym stanie. "Można ją spokojnie czytać, oczywiście z pewną ostrożnością" - stwierdził.

Książkę zaprezentowano zwiedzającym w osobnej gablocie przed wejściem na wystawę główną MIIWŚ. Tom będzie eksponowany przez najbliższy miesiąc, później zostanie włączony do wystawy głównej.

"Zostanie on umieszczony w części wystawy poświęconej oddolnej pomocy Polaków dla ukrywających się Żydów, tam gdzie od chwili otwarcia muzeum znajduje się przedmiot upamiętniający ukrywanie Żydów przez inną polską rodzinę – państwa Joniuków" - powiedział kierownik Działu Naukowego MIIWŚ dr Jan Szkudliński.

Józef Ulma znany był w swojej rodzinnej wsi z wielu pasji, a także wprowadzania nowinek i usprawnień do życia codziennego. Oprócz prowadzenia biblioteki, zajmował się m.in. fotografią, hodowlą jedwabników i propagowaniem sadownictwa. Działał też w Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici".

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

Przekazanie książki odbyło się podczas rozpoczynającego się Forum Partnerów Programu "Zawołani po imieniu" – zorganizowanego przez Instytut Pileckiego w przestrzeniach MIIWŚ w Gdańsku, które odbywa się pod hasłem "Odpowiedzialni za pamięć". "Zawołani po imieniu" to Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie II wojny światowej. Ich historie przywraca Instytut Pileckiego poprzez program, który łączy badania naukowe, edukację historyczną i działania w obszarze kultury pamięci. Szeroka kampania informacyjna służy wprowadzeniu losów „Zawołanych po imieniu” do pamięci zbiorowej w Polsce i na świecie.

Z kolei "Wejście w historię", to cykliczna akcja MIIWŚ w ramach której prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami. (PAP)

pm/ amac/

Zobacz także

2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »