Współautor ekspozycji dr Tomasz Borowski powiedział, że wśród obiektów archeologicznych znalazł się między innymi najstarszy w Polsce fragment instrumentu muzycznego. "To instrument strunowy, który miał cztery struny. Służył do wykonywania muzyki świeckiej. Ma on 900 lat. Natomiast w części związanej ze skarbcem królewskim pokazujemy między innymi złoty kielich, na którym przedstawiona jest koronacja Dawida, co świadczy o aspiracjach królewskich Mieszka III" - dodał kurator wystawy.
Zdaniem Tomasza Borowskiego innym eksponatem wartym uwagi jest herma świętego Zygmunta. "To relikwiarz króla Burgundów. Jego częścią jest tak zwany diadem płocki, który uniknął zniszczenia właśnie dlatego, że został wmontowany jako fragment relikwiarza. Zdobiony szafirami, perłami i rubinami ze szczerego złota. To najcenniejszy królewski zabytek w Polsce. Główna korona władców polskich została zniszczona podczas zaborów” - dodał dr Tomasz Borowski.
Współorganizatorami wystawy są Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Jej otwarcie odbędzie się w ramach Przystanku Niepodległość. Wstęp na wydarzenie jest wolny.